Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'e ceza yargıya tosladı

Alanya Belediye Zabıtası'nın Büyükşehir Belediyesi'ne Mayıs ayında çöp cezası yazdığı ortaya çıktı. Cezayı Alanya Sulh Ceza Hakimliği iptal etti

Giriş Tarihi: 26.1.2016
Büyükşehir'e ceza yargıya tosladı
Antalya'nın Alanya ilçesinde MHP'li belediyenin önüne geçene uyguladığı dayanaksız cezalar bir bir yargıdan dönüyor. Yaptığı ilginç uygulamalar ile halkı canından bezdiren Alanya Belediyesi'nin bu kez Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne 'çöp cezası' yazdığı ortaya çıktı. Alanya Belediye Zabıtası'nın daha önce bir apartmanda oturanların tamamına uyguladığı çöp cezası yargıdan dönmüştü. Zabıta'nın Büyükşehir Belediyesi'ne kestiği bu ceza da yargıdan döndü.

5 BİN LİRALIK CEZA

Alanya Belediyesi Zabıta ekipleri, 13 Mayıs 2015 tarihinde Antalya Büyükşehir Belediyesi adına taşeron firma tarafından mezarlıktaki otları temizleme işlerinde kullanılan 07 EMD 43 plakalı kamyoneti Cicikli Hacıbaba Mezarlığı yakınında inşaat molozlarının yanında park halinde iken gördü. Üzerinde Büyükşehir Belediyesi logosu bulanan aracın molozları attığını ileri süren E. Aydoğan adındaki Zabıta Komiseri yönetimindeki ekip fotoğraf çekerek aracın sahibi Kadir Akbaş'a 5226 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 41. Maddesi 4'ncü bendine göre 5 bin lira para cezası yazdı.

DELİL KABUL EDİLMEDİ

Zabıta'nın moloz yığınları ile birlikte park halindeki kamyonetin çekilen fotoğrafını delil olarak göstermesi ise mahkemede kabul görmedi. Alanya Sulh Ceza Hakimliği, "İnşaat atık ve atıklarının bunların depolanma yeri haricindeki alana atılmasından dolayı idari para cezası verdiği, dosya içinde yer alan araca dair fotoğrafta aracın atıkların bulunduğu alanda park halinde olduğu ancak araçtan atık atıldığına dair her hangi bir görgü ve tespitin yapılmadığı, bu nedenle 07 EMD 43 plakalı araçtan inşaat atık ve atıklarının atıldığı hususu sabit olmadığından cezanın usulü aykırı olduğu…." şeklinde karar verdi.

MASRAFLAR ALANYA'DAN

Antalya Büyükşehir Belediyesi adına iş yapan aracın sahibi Kadir Akbaş'ın yaptığı başvuru üzerine idari par cezasının iptaline de karar veren Sulh Ceza Hakimi Aysel Menekşe, kararın hukuka aykırı olduğuna ve mahkeme masraflarının Alanya Belediyesi'nden alınmasına da hükmetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'e ceza yargıya tosladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN