Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayıplarını iftirayla örtmek istiyorlar

CHP İl Başkanı Semih Esen'in 'Antalyakart' ile ilgili yaptığı açıklamaya sert tepki gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 'Ayıplarını iftirayla örtemezler' diye konuştu

Giriş Tarihi: 27.1.2016
Ayıplarını iftirayla örtmek istiyorlar
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, CHP İl Başkanı Semih Esen'in Antalyakart konusunda düzenlediği basın toplantısına sert tepki gösterdi. Açıklamanın, kendi belediye yönetimlerinin yaptığı şaibeli işlemin ayıplarını örtmek amacıyla yine iftira ve 'çamur at izi kalsın' politikasına döndüklerini gösterdiğini belirten Türel, "Gerçekler ortaya döküldükçe telaşa kapılanlar bu iftiralarla kendilerini kurtaramayacaktır. Gerçekleri halkımıza açıklamak görevimizdir" dedi.

AKLINIZ NEREDEYDİ?

CHP'lilere 'Eski sistem kurulurken aklınız neredeydi? Vatandaşın paralarını kime emanet ettiniz? Ne karşılığında bu işler yapıldı?' sorularını yönelten Türel, "İhaleye tek firma kabul ettiniz. Niye başka kimse katılamadı? İhaleden 20 gün önce alelacele kurulmuş bir firma nasıl ihaleye girebildi?" diye sordu. Akaydın döneminde önceki ihaledeki şartnamenin üç maddesinin değiştirildiğini hatırlatan Türel, "Şartnameyi değiştirip aynen kullanarak kimlere nasıl bir rant sağladınız?" diye sorarken, sorumluların bunların hepsinin hesabını mahkemelerde vereceğini ve Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandıklarını söyledi.

ŞARTNAME DEĞİŞTİ
Eski şartnamede değiştirdikleri üç maddeyi sıralayan Türel, bu değişiklikler sayesinde iş deneyim belgesi olmayan, ihaleden 20 gün önce apar topar kurulmuş A-Kent firmasının ihaleye girebildiğini hatta ihaleye tek başına katıldığını belirterek, "Komisyon ihaleye sadece bu firmayı kabul etti. Hiç kimseyle yarışmadan ihaleyi aldı. Bunu halka açıklayın. Niçin böyle bir şartname hazırladınız? Neyin hesabını yaptınız?" diye konuştu. İkinci değişikliğin tazminat maddesinde yapıldığını vurgulayan Türel, eski şartnamede, 'sözleşmenin hukuken yada fiilen uygulanamaz hale gelmesi durumunda yüklenici idareden tazminat alamaz' hükmü varken bunun da değiştirildiğini ve yüklü bir tazminat maddesi eklendiğini belirterek "Amacınız neydi?" diye sordu.

PARALAR A-KENT'E GİTTİ
Üçüncü olarak yargı yeri değişikliği yapıldığını belirten Türel, "Eski şartnamede 'herhangi bir itilaf durumunda Antalya Mahkemeleri yetkilidir' düzenlemesi varken, siz bunu değiştirdiniz ve mahkemeleri saf dışı bırakarak uluslararası tahkim yolunu mecbur kıldınız. Ortada hiçbir yabancı unsur yokken neden mahkemeleri devre dışı bıraktınız?" dedi. Yaşananlar arasında en vahim olanı gözden kaçırmamak gerektiğini belirten Türel, "İlk kurulan Ant Kart sözleşmesinde vatandaşın paraları belediyenin kontrolündeydi. Siz ne yaptınız? Banka hesaplarını tümüyle A-Kent firmasına bıraktınız. Paralar A-Kent'te. Kaç para topladı, kaç para harcadı bilen yok. Bu firma iki yıl belediye payı olan yüzde 2'leri ödemedi. Ne yaptınız? Vatandaşın paraları nerede? Kartlarda kalan bakiyeler nerede? Niye ödenmiyor. Firma nerede? Şimdi açıklayın bakalım Vatandaşın paralarını niye A-Kent firmasına teslim ettiniz? Halk Kart ihalesinin İdare Mahkemesi tarafından 'İhalede açıklık ve aleniyet ilkesine aykırılık' nedeniyle iptal edildiğini belirten Türel, "Bu karar çıkınca sözleşmeyi feshettiniz. Firmanın teminatını iade ettiniz. Neden kanunda emredici hüküm bulunmasına rağmen tasfiye etmediniz? Biz ne yaptık? Yasal zorunluluk olan tasfiye sürecini başlattık. İş yargıda" diye konuştu.

PARALARI İŞİ VERDİĞİNİZ FİRMAYA SORUN

Vatandaşın ve ulaşım esnafının parasının garantisinin devlet olması için konuyu şeffaf bir şekilde Belediye Meclisi'nde tartışarak belediye şirketine verdiklerini söyleyen Türel, "Nerede vatandaşın parası? Bu işi A-Kent'e siz vermediniz mi? Niye soruyorsunuz şimdi? Kendi ayıbınızı bize iftira atarak mı örteceksiniz? A-Kent kaç tane kart dağıttı? Kaç tane emekli, öğretmen, öğrenci kartı dağıttı. Kartlarda ne kadar para kaldı? Bu bilgileri bize açmıyor. Hodri meydan... Hadi gidin bu bilgileri işi verdiğiniz firmadan getirin, Meclis'te karar alalım kuruşu kuruşuna ödeyelim. Şimdi iftira atma değil, hesap verme zamanı. Güneşi balçıkla sıvamaya çalışmayın, eliniz yanar. Yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz. Halkın paralarının peşine düşeceğinize kendi ayıbınızı örtmek için iftira ipine sarılmayın" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayıplarını iftirayla örtmek istiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN