Sokakta kaldılar

Giriş Tarihi: 29.1.2016
Sokakta kaldılar

SİT alanı ilan edilen Kekova'daki evlerinin bir duvarı yıkılan Boz ailesi tamirat yapamıyor. Aile, yıkılan duvarın yerine gerilen muşamba ile mülteci gibi yaşıyor

Antalya'nın Demre ilçesi Üçağız Mahallesi'nde yaşayanlar, köylerinin Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde kalması nedeniyle büyük barınma sorunu yaşıyor. 1989 yılında SİT Alanı, 1990'da da Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen köy için hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı yıllardır tamamlanamıyor. İmar planının yılan hikayesine dönmesiyle yıllardır evlerinde basit tamirat dışında tadilat yapamayan Üçağızlılar kendi köylerinde mülteci durumuna düşüyor.

BELEDİYE'DEN İZİN ALDI

Demre ilçesinin şirin turizm köyü Üçağız'da yaşayan 76 yaşındaki Fatma Boz ile oğlu Erdal ve kızı Emine Boz, SİT alanında olması nedeniyle evlerine yıllarca tadilat yaptıramadı. Bakımsızlığa dayanamayan evin taş duvarlarından biri yıkıldı. Boz ailesi, 28 Mart 2015 tarihinde tadilat için Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne izin başvurusunda bulundu. Mayıs 2015 tarihinde 'basit tadilat' izni verildi. Aile turizm sezonu olduğu için tadilatı sezon bittikten sonra yapma kararı aldı.

KASIM'DA BAŞLADI

Boz ailesi Kasım 2015 tarihinde tadilat çalışması başlattı. Bu sırada Demre Belediyesi'ne 'kaçak inşaat' ihbarı yapıldı. İhbarın ardından belediye görevlileri Üçağız'a gelerek incelemelerde bulundu. Boz ailesi gerekli izinlerin alındığını belirterek Büyükşehir Belediyesi'nden aldığı belgeleri görevlilere gösterdi. Belediye görevlileri aileye, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan izin alınması gerektiğini bildirdi.

SUÇ DUYURUSU YAPILDI

Gelişmelerin ardından Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Denetim Bürosu görevlileri basit tadilatın dışına çıkılıp kapsamlı tadilat yapıldığını tespit ederek Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin tadilat iznini iptal etti. Aile hakkında suç duyurusunda bulunan Koruma Kurulu, Boz ailesine yazdığı yazıda tadilat izninin ancak Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlanıp yürürlüğe girince verilebileceğini bildirdi.

PLAN TAMAMLANSIN

Kış mevsiminin en soğuk günlerinde sokakta kalan Boz ailesi evin yıkılan duvarının yerine naylon branda gererek soğuktan korunmaya çalışıyor. Yıllardır bölgenin Koruma Amaçlı İmar Planı'nın yapılmasını beklediklerini belirten Boz ailesinin fertleri, "Evlerimizi onaramadığımız için de sokakta naylon altında yaşamak zorunda kaldık. Kendi köyümüzde mülteci durumuna düştük. Olacak iş değil. İmar planı bir an önce yapılsın. Bölge halkı yıllardır SİT alanında yaşıyor olmasının cezasını çekiyor. Bitsin artık bu çile" diyerek tepkilerini dile getirdi.

BRANDANIN ALTINDA YAŞAM
Yaşanan sıkıntının son kurbanı da Erdal ve Emine Boz kardeşler oldu. 1961 yılında babaları Baki Boz tarafından yapılan evlerinin taş duvarı yıkılınca tamirat yapamayan Boz kardeşler kış ortasında naylon branda ile çevirdikleri evde yaşamaya çalışıyor. Tadilat için Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi'nden izin alan Erdal Boz ile kardeşi Emine Boz, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na takıldı. 'Onarım izni dışına çıkılarak kapsamlı tadilat yapıldığı' gerekçesiyle evin yıkılan duvarının yapılmasına izin verilmeyince Boz ailesi kış ortasında sokakta kaldı. Kendi köylerinde mülteci durumuna düşen Boz kardeşler, sorunlarının acil olarak çözülmesini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokakta kaldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN