Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hortum zararı 11 milyon lira

Demre'de 17 Ocak'ta yaşanan hortum felaketi ile ilgili ayrıntılı hasar tespiti yapıldı. Ortaya çıkan zararın 11 milyon lira olduğu açıklandı

Giriş Tarihi: 3.2.2016
Hortum zararı 11 milyon lira
Antalya'nın Demre ilçesinde 17 Ocak'ta yaşanan hortumun ardından başlatılan ayrıntılı hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Demre Kaymakamlığı tarafından yürütülen ve bugüne kadarki en detaylı hasar tespitinin yapıldığı bildirilen çalışmanın sonunda toplam zararın 11 milyon 53 bin liraya ulaştığı bildirildi.

YARDIM HEMEN ULAŞACAK

Demre Kaymakamı Murat Uz, yaptığı yazılı açıklamada, hortum felaketinin ardından hasar tespit heyeti oluşturduklarını kaydetti. Heyetin çalışmalarını tamamladığını belirten Uz, yardımların vatandaşlara en kısa sürede ulaşmasını sağlayacaklarını bildirdi. Kaymakam Uz, felaketten zarar görenleri adilce tespit etmek ve zarar görenlerin yardım almalarını sağlamak için detaylı bir hasar tespit çalışması yürüttüklerini söyledi. ÖZEL

BİR EKİP ÇALIŞTI

Hortum felaketinin ardından kurulan özel ekiplerin çalışmalarının sonuçlarını açıklayan Kaymakam Uz şunları söyledi: "Sera ortakçısı çiftçi sayısı 39, arazi kiralayıp seracılık yapan çiftçi sayısı 59, hem arazi hem de içindeki seranın sahibi olan çiftçi sayımız ise 144 kişidir. Toplam zarar gören çiftçi sayısı 242 kişidir. Hortumdan etkilenen tarım alanı, 55 dekarı narenciye bahçesi olmak üzere toplam 532 dekardır. Tüm zararların yaklaşık ekonomik maliyeti 11 milyon 53 bin liradır."

HEMEN ULAŞILDI
Kaymakam Uz ayrıca, afetten etkilenen tüm sera sahiplerine ulaşıldığını, aynı akşam mağdurlara yemek dağıtıldığını ve devam eden günlerde de vatandaşlara öncelikle sıcak yemek sağlandığını, evleri zarar görenlerin de yeni evlere yerleştirdiğini kaydetti. Hortum felaketinin hemen ardından önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ardından da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bölgeyi ziyaret etmiş çiftçiler için ne gerekiyorsa yapılacağını müjdelemişti. Bakan Çavuşoğlu, "Vatandaşlarımızın hasarını gidereceğiz. Her türlü katkıyı sağlayacağız. Çünkü henüz daha yeni hasat zamanı başladı, domatesle ilgili özellikle ve hepsi yerle bir olmuş. Vatandaşlarımızın bu zararının telafi edilmesi gerekiyor, biz de elimizden geleni yapacağız. Daha önce de burada hortum, dolu ve sel felaketleri olmuştu, o zaman da vatandaşlarımızın yanında olduk, hasarlarını telafi ettik, maddi katkılar sağladık. Tespitler yapılıyor, onlar bitsin, gereken yapılır" diye konuşmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hortum zararı 11 milyon lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN