Çocuklarımızın 'yüz'ü gülüyor

Giriş Tarihi: 4.2.2016
Çocuklarımızın 'yüz'ü gülüyor

Antalya'da koruyucu aile sayısı 100 oldu. Ali'nin bakımını üstlenen Karadağ ailesi "Yuvanızı açın bir çocuğun kahramanı olun" dedi

Antalya'da koruyucu aile sayısı 100'e ulaştı. Antalya'nın yüzünü ağartan 100'üncü aile Karadağ ailesi oldu. Annesinin 15 aylıkken terk ettiği ve 3 yaşına kadar babası tarafından bakılan Ali'nin yüzü, Karadağ ailesiyle gülecek. Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne gelerek 3 yaşındaki minik Ali'nin bakımını üstlendiklerini belirten evrakları imzalayan Fuat ve Serpil Karadağ çifti duygulu anlar yaşadı. Ali'yi kendi öz çocukları Hanife ve Emirhan'dan ayırt etmeyeceklerini ifade eden Fuat Karadağ, "İki çocuğumuz vardı, şimdi üç çocuğumuz oldu. İnsanlar duygularını sözlerle göstereceklerine taşın altına ellerini koymalı, yuvalarını çocuklara açmalılar. Henüz hayatın başındaki bu saf yürekli masum çocukların kahramanı olmaktan büyük bir ödül olamaz" dedi.

GÜLMEYİ ÖĞRETECEĞİM
Erzurum'dan Antalya'ya yeni taşındıklarını anlatan Serpil Karadağ ise Erzurum'da da koruyucu ailelik yaptıklarını belirterek şöyle konuştu: "Erzurum'da 2 yaşında Azat'ın bakımını üstlendik. Ancak bir yıl sonra ailesi çocuğunu geri istedi. Büyük bir boşluğa düştük. Haftalarca ağladım. Şimdi o boşluğu Ali'm dolduracak" dedi. Karadağ ailesinin çocukları Emirhan ve Hanife de Ali'yi kardeşleri gibi sahipleneceklerini söyledi. Yüzündeki gülümsemesi hiç eksik olmayan minik Hanife'nin yaşanan hareketliliği şaşkın gözlerle ve çatık kaşlarla izleyen Ali'yi göstererek, "Ali kardeşime de aynı kendim gibi gülmeyi öğreteceğim" demesi, herkesi duygulandırdı.

100 AİLEDE 121 ÇOCUK

Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan, Antalya'da koruyucu aile sayısı100'e yükselirken, koruyucu ailelerin yanındaki çocuk sayısının ise 121'e ulaştığını açıkladı. Bu oranla Antalya'nın koruyucu aile sayısında 13'üncü olduğunu ifade eden Çalışkan, "Bu sayıyı artırmak için çalışıyoruz. Aile sıcaklığına ihtiyacı olan tüm korumaya muhtaç çocuklarımıza sevgiyi öğretmenin en iyi yolu sevgiyi vemek ve yaşatmaktır. Koruyucu aileler bu toplumsal sorumluluğu göstererek örnek oluyorlar" dedi. Koruyucu ailelerdeki 121 çocuktan, 14'ünün çeşitli engellerinin bulunduğunu ifade eden Çalışkan, "Bu çocuklarımızdan 24 tanesi akraba ve yakın çevre, 76'sı ise süreli koruyucu aile modelinden yararlanıyor" dedi. Çalışkan ayrıca 5 çocuğun da yüksek öğrenime devam ettiğini sözlerine ekledi.

EMİNE ERDOĞAN İLE DAHA ARTI
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yurtta kalan çocukların aile ortamında büyümesi ve anne, baba kardeş sevgisi alabilmesi amacıyla koruyucu ailenin güçlendirilmesine yönelik başlattığı projede 2013 yılından sonra Türkiye genelinde hızlanma yaşandı. Koruyucu aile sayısındaki artışta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirilen 'Gönül Elçileri Projesi' de etkili oldu.

ISPARTA'DA 68 BURDUR'DA 16
Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu belli bir süre devlet denetiminde paylaşan aileler koruyucu aile olarak adlandırılıyor. Evlat edinmekten farklı olarak çocuğun sorumluluğu belli bir süre için veriliyor. Isparta'da 68 koruyucu ailenin yanında 84 ve Burdur'da da 16 koruyucu ailenin yanında 17 çocuk bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarımızın 'yüz'ü gülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN