Umutlar Ortadoğu ve Kuzey Afrika

Giriş Tarihi: 6.2.2016
Umutlar Ortadoğu ve Kuzey Afrika

'1. Uluslararası Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri Antalya Zirvesi' yapıldı. Zirvede Antalya'ya gelen turist sayısının artmasının yolları arandı

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden Antalya'ya gelen turist sayısının artırılması amacıyla 320'ye yakın acentenin katılımı ile gerçekleştirilen '1. Uluslararası Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Ülkeleri Antalya Zirvesi' Belek'te başladı. Serik Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen zirveye, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık'ın yanı sıra çeşitli ülkelerden gelen 328'in üzerinde acente temsilcisi katıldı.

GELEN TURİST SAYISI 70 BİN

Zirvede konuşan Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya'nın, MENA ülkelerine ortalama 3 saat uçuş süresiyle Avrupa ülkelerine göre daha kolay ulaşılabilir olup kaliteli ve uygun fiyatlı tatil imkanlarına sahip olduğunu söyledi. 2015 yılında MENA ülkelerinden Türkiye'ye yaklaşık 2 milyon 700 bin turist geldiğini ancak bunların sadece 70 binin Antalya'ya geldiğini belirten Türker, "Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Antalya'daki tüm turizm aktörlerinin buluştuğu bu zirve vasıtasıyla, turizm sektörüyle başlayıp diğer alanlarda da ortak çalışmalar yapılacaktır" şeklinde konuştu.

600 MİLYONLUK NÜFUS

Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Menderes Türel de dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında Türkiye ve Suudi Arabistan'ın bulunduğunu söyledi. Gelecekte Pakistan ve Mısır'ın da yüksek nüfuslarıyla ilk 20'ye girme veya yaklaşma imkanına sahip olduğunu kaydeden Türel, "MENA dediğimiz zaman geniş tanımıyla Afganistan'dan Fas'a uzanan kuşakta yaklaşık 600 milyonluk bir nüfustan ve Türkiye ile birlikte 4 trilyon dolarlık bir milli gelirden söz ediyoruz. Akdeniz ve Ortadoğu, genç ve artan nüfusla turizm, imalat sanayi ve tarımsal sanayide önemli potansiyel barındırmaktadır. Ancak, bugün bu potansiyeli değerlendiremediğimiz gibi, savaşla, terörle, yoksulluk ve işsizlikle mücadele etmek zorunda kalıyoruz" dedi.

TURİZM HASSAS BİR SEKTÖRDÜR
Arap Turizm Birliği Başkanı Dr. Bandar Fahad Al-Fehaıd ise Arap turistin dünya çapında en çok harcayan turist olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ile ortak noktaları olduğunu söyledi. "Türkiye ile ortak bir geleceğe sahibiz" diyen Dr. Bandar Fahad Al-Fehaıd, "Bunu geliştirmeye çalışıyoruz. Turizm bakanı ile tanıştım ve yardımlaşmayı konuştuk. Yatırımları ele aldık. Bu zorlukluları nasıl yenebiliriz, nasıl destek alabiliriz bunu konuştuk. Sağlık turizmi konusunda ayrı bir toplantı yapacağız. Bu konferansın güzel sonuçları olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Umutlar Ortadoğu ve Kuzey Afrika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN