Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Plaka kurnazı trafiğe tosladı

Giriş Tarihi: 9.2.2016
Plaka kurnazı trafiğe tosladı

Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekipleri, araçlarının plakalarındaki rakamın ortasına vida yerleştirerek, cezalarını başka sürücülere ödetmek isteyen 2 bin 623 sürücüye ceza yağdırdı

Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi ekipleri, MOBESE ve radar kameraları yanlış okusun diye, plakaların üzerindeki rakam ya da harflerin üzerine vida monte eden 'kendilerince uyanık' sürücülere ceza yağdırdı. Polis, bu yöntemle trafik cezalarını başkalarını ödetmeye çalışan 'hakkaniyet duygusu yoksunu' sözde kurnazları affetmedi.

2 BİN 623 SÜRÜCÜ CEZA ALDI

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 'Belge ve plakaların araçlar üzerinde bulundurulması zorunluluğu' başlıklı 23. Maddesi'ne istinaden işlem yapıldı. Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi ekipleri de bu tür mağduriyetlerin bir daha yaşanmaması için yaptığı çalışmayla 'vidacıları' belirledi. 2015 yılında yapılan denetimlerde 2 bin 623 sürücüye 23 bin 100 lira ceza para cezası kesildi.

0 RAKAMINI 8 YAPIYORLAR

SABAH Akdeniz'e konuşan Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, "Araçlardaki tescil plakaları yıpranmış, deforme olmuş, montaj hatası ve boya kazınması nedeniyle zaman zaman kameralar tarafından okunamıyor. Bazen de 3 ve 0 rakamı 8, D harfi de B olarak okunacak şekilde vidalarla değiştiriliyor. Standart dışı plaka takılı araçlar üzerinde denetimler yapıyoruz. Geçen yıl yaptığımız denetimler neticesinde bu tür araçlar belirlendi ve gereken yapıldı" dedi. Tonbul, değişikliklerin, MOBESE ve en önemli bileşeni olan asayiş ve güvenliğe katkı sağlayan Plaka Tanıma Sistemi'nin (PTS) okunma oranlarını olumsuz etkilediğini anlattı. Tonbul, bu olumsuzlukların önüne geçmek ve PTS'nin daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için denetimleri artırdıklarını vurguladı.

MODİFİYE VE GÜRÜLTÜ

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Karayolları Trafik Kanunu gereğince araçların görünümünü değiştiren, araçlarının camlarına film çeken, egzozunu açtıran ve modifiye edilmiş araçları da affetmedi. 2015 yılında yapılan denetimlerde bu tür araç kullanan 8 bin 948 araç kontrol edildi. Bunlardan bin 812'si trafikten men edildi. Bu araçlara ise 1 milyon 145 bin 267 lira para cezası uygulandı.

NASIL TESPİT EDİLMİŞTİ?
Plakalarda uyanıklık yapanlar kamuoyuna OGS'deki yüksek cezalarla ortaya çıkmıştı. Nevşehir'in Gülşehir ve Sivas'ın Şarkışla ilçelerinde yaşayan iki çiftçiye, traktörleriyle Hızlı Geçiş Sistemi'ni (HGS) ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası gönderilmişti. Gülşehir'e bağlı Ovaören köyünde çiftçilik yapan Ali İhsan Güngör (59), tarlada kullandığı 1982 model 38 LP 644 plakalı traktörüne, İstanbul ve Ankara'da HGS'yi ihlal ettiği gerekçesiyle 6 bin 652 lira ceza gönderilmesinin şokunu yaşadığını söylemişti. Yapılan araştırmada kendilerini 'kurnaz, akıllı' sanan araç sürücülerinin plakalarındaki rakam ve harf hanelerine vida koyduğu anlaşılmıştı. OGS cihazlarının, plakaya vida konulunca 0, 6, 9 ve 3'ü 8 olarak okuduğu ortaya çıkmıştı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, masum vatandaşların mağdur edilmeyeceğini açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Plaka kurnazı trafiğe tosladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN