Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ bağışı can kurtarıyor

Organ bağışları yine hayat verdi. Burdur ve Alanya'da bağışlanan organlar, şifa bekleyen hastalara yeni bir yaşam sundu

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Organ bağışı can kurtarıyor
Burdur'da beyin ölümü gerçekleştikten sonra organları bağışlanan 47 yaşındaki Özgür Erol'dan alınan böbrek, Isparta'da şoförlük yapan Mehmet Kıdış'a nakledildi. 43 yaşındaki Kıdış, böbrek rahatsızlığı nedeniyle 5 ay önce Organ Nakli Merkezi'ne başvurmuştu. Kıdış, "Ben şanslı olanlardanım. Herkesi organ nakline davet ediyorum" diye konuştu.

UYUM SAĞLAMASI ÖNEMLİ

SDÜ Tıp Fakültesi Organ Nakil Koordinatörü Prof. Dr. Mahmut Bülbül ise, "Böbrek nakli bekleyen başka hastalarımız da vardı. Ama biz, bütün nakil bekleyen hastalarımızı çağırarak, böbreğin ne kadar uyumlu olacağına bakıyoruz. Böylece, bu hastamız gibi şansı o kadar artıyor" şeklinde konuştu.
3 KİŞİYE HAYAT VERDİ

Antalya'nın Alanya ilçesinde ise trafik kazası sonrası 9 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra beyin ölümü gerçekleşen Süleyman Ergin'inin organları 3 kişiye umut oldu. Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesinden gelen Yrd. Doç. Dr. Fatih Mutlu, Yrd. Doç. Dr. Erdal Uysal, Alanya Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Hasan Öksüz ile birlikte yapılan başarılı operasyonda karaciğeri ve iki böbreği alınan Ergin'in karaciğeri Ambulansla Meram Tıp Fakültesi Üniversitesi Hastanesine gönderildi. Ergin'in iki böbreği ise AÜ Hastanesi'nden gelen iki uzman doktor tarafından Antalya AÜ Hastanesi'ne götürüldü.

ÖRNEK DAVRANIŞ
Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Tevfik Yazan, "Ailesi üzüntülerini bir kenara bırakıp organ bağışında bulunarak başka ailelere umut oldu. Ailesine bu örnek davranışlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ bağışı can kurtarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN