İş kuracaklara çantacı tuzağı

Giriş Tarihi: 16.2.2016
İş kuracaklara çantacı tuzağı

Hükümetin yeni iş kuracaklara hibe ve faizsiz krediler yoluyla verdiği destekleri artırmasıyla dolandırıcılar da harekete geçti

Devlet yeni iş kuracakların önünü hibe ve kredi destekleriyle açarken, kendilerini 'danışman' olarak tanıtan 'çantacılar' girişimcileri mağdur ediyor. Çantacıların hedefinde özellikle genç girişimcilere 50 bin TL'ye varan hibe desteklerin verildiği KOSGEB Girişimcilik Destek Programı var. Çantacılar, girişimci adaylarını 50 bin TL'ye varan hibe desteği ve 100 bin TL'ye kadar faizsiz kredi almaları konusunda yardımcı olacaklarını söyleyerek dolandırıyor.

HERKESE GÜVENİLMESİN
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Antalya İl Müdürü Selim Erkoç, konuyla ilgili uyarıda bulundu. KOSGEB'de eğitimler ve desteklerin ücretsiz verildiğinin altını çizen Erkoç, "KOSGEB'in hiçbir danışman firmayla anlaşması yoktur. Ücret talep edenlere girişimci adaylarımız güvenmesin" dedi.

2 BİN GİRİŞİMCİ ADAYI

Girişimcilik destek programı kapsamında destek almak isteyen girişimcilerin 70 saatlik girişimcilik eğitimi alması gerektiğini hatırlatan Erkoç, "2015 yılında bin 500'ün üzerinde girişimci eğitimlere katıldı. Bu yıl bu sayının 2 bini geçeceğini tahmin ediyoruz. Eğitime katılan her 100 girişimciden 5'i yeni bir iş kuruyor" şeklinde konuştu. Girişimci adaylarına telefonla ulaşan 'çantacıların' kendilerini 'KOSGEB danışmanı' olarak tanıttığını anlatan Erkoç, "Girişimci adaylarına 10 bin TL ile 500 bin TL arasında kredi ve hibe desteği konusunda destek verebileceklerinin sözünü veriyorlar. Ardından proje hazırlandığını söyleyip adrese evrak gönderiyorlar" dedi.

DERGİ ABONELİĞİ GİBİ

Evraklar karşılığında 169 TL ve 679 TL gibi bedeller istediklerini ifade eden Erkoç, "Resmi bir izlenim uyandırmak için özellikle küsuratlı rakam seçiyorlar. Vatandaşımız da binlerce liralık destek alacağını umut ederek bu bedeli ödüyor. Dolandırıldıklarını anladıklarında kapımızı çalıyorlar" diye konuştu. Dolandırılanların ödedikleri bedeli geri tahsil edebilmesinin de zor olduğunu ifade eden Erkoç, çantacıların evrakların arasında dergi de koyduğunu ve ödemeyi de dergi aboneliği olarak gösterdiğini anlattı.

CUMA GÜNLERİ TOPLANTI VAR
Son dönemde devletin verdiği destek miktarının artmasıyla, çantacıların sayısının da arttığını söyleyen Erkoç, vatandaşın böyle durumlara düşmemesi için öncelikle resmi ağızlara güvenmesi tavsiyesinde bulundu. Erkoç, "Kapımız her zaman açık. Her hafta cuma günleri sabah 09.30 ile 11.30 arasında bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Ayrıca vatandaşlarımız 444 1 567 numaralı çağrı merkezimiz aracılığı ile de bilgi alabilirler" ifadelerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş kuracaklara çantacı tuzağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN