Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burdur'da şiddet gören erkek de var

Burdur'da kadına yönelik fiziksel şiddet azaldı. Ancak 2 erkek eşlerinden şiddet gördüğü gerekçesiyle koruma talebinde bulundu

Giriş Tarihi: 17.2.2016
Burdur'da şiddet gören erkek de var
Burdur'daki kadına yönelik fiziksel şiddetin azaldığı, daha çok duygusal şiddet olaylarının arttığı belirtilirken, iki erkeğin de eşlerinden şiddet gördüklerini beyan ederek koruma talebinde bulunduğu açıklandı. Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nurdan Kamal, son yıllarda Burdur'da kadına yönelik fiziksel şiddetin azaldığını, artık daha çok duygusal şiddet olaylarının görüldüğünü açıkladı.

Kadına şiddette azalma var

Burdur'da 2014 yılında verilen 458 önleyici tedbir kararından yalnızca 2 tanesine koruyucu tedbir kararı uygulandığını belirten Kamal, "2015 yılında ise önleyici 655 tedbir kararı verildi ancak koruyucu tedbir kararı verilmedi. 2016'nın ilk bir aylık döneminde ise 37 önleyici tedbir kararı uygulandı" dedi.

Herkesle görüşülüyor
Önleyici tedbirlerin sayısal olarak artışının hassasiyetin bir göstergesi olduğunu ve kadınların devletin gücünü hissederek, ilgili birimlere başvuru yaptığını ifade eden Kamal, verilen tedbir kararlarının büyük kısmının, sözlü tartışma veya duygusal şiddet nedeniyle verildiğini, bütün mağdur ve şiddet uygulayan kişilerle de görüşme sağladıklarını belirtti.

Burdur'da 2 erkek koruma talep etti

Kadına şiddet konularının yanı sıra zaman zaman erkeklerin de şiddete maruz kalabildiğini ifade eden Kamal, şu ana kadar Burdur merkezdeki iki erkeğin eşlerinden şiddet gördüklerini beyanla kendilerine başvurduğunu açıkladı.

Zorlama hapisleri
Burdur'da 2014 yılında 15, 2015 yılında ise 14 zorlama hapsi verildiğini aktaran İl Müdürü Kamal, 2016 yılında ise şu ana kadar 1 zorlama hapsi kararının uygulandığını dile getirdi.

Sorunlar çözüldü
Erkeklerin fiziki şiddetten çok psikolojik ve duygusal konularda kendilerine başvurduklarına dikkat çeken Kamal, "Burdur merkezde, erkeğe şiddet konularında da kurum olarak destek sağladık. Bu iki olayda da, yalnızca aile içindeki iletişim sorunları yaşanması öne çıktı. Bize başvuran erkeklerin eşleriyle ilgili çalışmalar yaptık. Kendi aralarındaki iletişim sorunlarını çözmeye yönelik olarak psikologumuz düzenli olarak görüşmeler yaptı. Sonuç olarak bu sorunların da çözümü sağlandı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur'da şiddet gören erkek de var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN