Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın 5 yılı geri geliyor

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Antalya'nın 5 yılı geri geliyor

Büyükşehir hizmet binasını çürümeye terk ederek Kent Müzesi projesini rafa kaldıran Akaydın'ın Antalya'dan çaldığı 5 yıl geri geliyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, önceki Başkan Mustafa Akaydın'ın kentten çaldığı 5 yılı geri kazandırmak için projelerine hız verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilk döneminde ele aldığı ve Akaydın döneminde iptal edilen Kent Müzesi projesine tekrar start verildi. Türel'in ilk döneminde başlanan Büyükşehir Hizmet Binası'nın yapımı Akaydın döneminde yarım bırakılmış, belediyenin taşınması ile boşaltılacak bina kompleksinde hayata geçirilecek Kent Müzesi projesi de rafa kaldırılmıştı.

DÜNYANIN EN İDDİALISI

Türkiye ve dünyanın en iddialı Kent Müzesi projesini tanıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Bu 5 seneyi benden değil, Antalya turizminden, Antalya halkından, esnafından çaldılar" ifadelerini kullandı. Büyük bir kültür, sanat, rekreasyon ve yeşil alan projesi olarak tasarlanan Kent Müzesi'nin kente ve turizme canlılık kazandıracağını belirten Başkan Türel, Türkiye'nin hatta dünyanın en iddialı kent müzesi projelerinden birini başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

HALK TAKDİR EDECEKTİR
İlk başkanlık döneminde Antalya'nın modern bir kent müzesine olan ihtiyacını çok önemsediklerini ve Antalya Kent Müzesi kuruluş çalışmalarını sahiplendiklerini kaydeden Başkan Türel, "2004 yılında projeye başladık. 12 yıl önce yola çıktık. Projemiz ne yazık ki engellendi. Bizden sonraki yönetim de bu projeleri maalesef çürümeye terk etti. Antalya'yı 5 yıl stadyumdan ve Kent Müzesi'nden mahrum ettiler. Bu muhteşem projeyi engelleyerek, Antalya'nın, Antalya turizminin ve esnafının 5 senesini çaldılar. Bu 5 seneyi benden değil, Antalya turizminden, Antalya halkından, esnafından çaldılar" ifadelerini kullandı. Kent Müzesi Projesi'nin büyük bir kültür, sanat, rekreasyon ve yeşil alan projesi olarak Antalya'ya ve turizme canlılık kazandıracak entegre bir proje olduğuna dikkat çeken Türel şöyle devam etti: "Antalya Kent Müzesi'ni, sadece tarihi malzemenin depolanıp korunacağı bir kurum olarak düşünmüyoruz. Bir buluşma noktası, bir iletişim, eğitim ve kültür merkezi olmasını istiyoruz. Antalya Kent Müzesi sadece sürekli ve geçici sergileriyle değil, yayınları, konferansları, konserleri, kursları, gezileri, yerel yemekler sunacak lokantası, yörenin halk sanatı ürünlerini ve başlıca tarihi eserlerinin replikalarını bulabileceğimiz hediyelik eşya mağazalarıyla da zengin bir yelpaze sunacaktır." Türel, stadın açık tribün kısmının tarihi miras olarak kalacağını ve açık hava etkinliklerinde kullanılacağını söyledi.

İFTİRA FABRİKATÖRLERİ
Yıkımı yapılan stadyum ve spor salonu alanına AVM yapılacağı iftirasını atanları sert dille eleştiren Türel, "Daha iki ay önce bunu söylediler. Türkiye'de ilk defa eski bir stadın yerine yoğunluklu bir bina yapılmadan alan tamamen yeşil alana dönüşüyor, park yapılıyor. Ama bu iftira fabrikatörleri, bu vizyon fukaraları, dervişin fikri neyse zikri odur sözündeki gibi, asıl AVM'ciler kendileri iken, bizi de kendileri gibi sanıp, kendi iftiralarına inanarak bu vebale girdilerBu müfterileri bir kere daha önce Allah'a, sonra Antalya halkına havale ediyorum" diye konuştu.

TÜREL ÜÇLÜ ÇEKTİRDİ
Başkan Türel, dün düzenlenen törenle de müze projesine dahil edilecek Atatürk Stadyumu'nun yıkımını başlattı. Operatör koltuğuna oturan Türel, ilk kepçe darbesini vurdu. Yıkım törenine Antalyaspor taraftar grupları da katıldı. Türel taraftarlarla Akdeniz Akşamları şarkısını söyleyip üçlü çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın 5 yılı geri geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN