Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanal dünyaya engel kalmadı

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Sanal dünyaya engel kalmadı
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile görmeyen bireylerin günümüz teknolojisinden rahatlıkla faydalanabilmesi amacıyla bilgisayar kursu açtı. Yavuz Özcan Parkı'ndaki Engelli Hizmet Birimi'nde verilen kursta, görme engelli vatandaşların sesli komutlarla bilgisayar öğrenmesini sağlayan Jaws programından faydalanılıyor. Engelli bireyler, temel ofis programlarını, internette gezinmeyi öğreniyor. Üç ay sürecek kurs sonunda başarılı kursiyerlere sertifika verilecek.

İLK DENEYİMLERİ
Hayatı boyunca bilgisayar tuşlarına ilk kez burada dokunduğunu ifade eden 46 yaşındaki Dudu İpek "Evimde bilgisayar var ama ben göremediğim için ona hiç dokunmamıştım" diye konuştu. Görme engelli İsmail Ardıç ise "Başkanımız Menderes Türel bütün olanakları önümüze teker teker serdi. Bilgisayarı, engelsiz bir birey nasıl kullanıyorsa biz de aynı şekilde kullanmayı öğreniyoruz" dedi.

JAWS PROGRAMI KONUŞABİLİYOR
Jaws programı ile bilgisayarlar görmeyenler için konuşuyor. Bilgisayar açıldığı andan kapandığı ana kadar yazılar, menüler, çerçeveler gibi her türlü bilgiyi seslendiriyor. Görme engelliler kendine özel kısa yollarla görenler gibi bilgisayar kullanabilir. Görmeyen birisi bilgisayar teknolojisiyle bir başkasına gerek duymadan kitaplarını okuyabiliyor notlarını hazırlayıp internetten yararlanabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal dünyaya engel kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN