Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmde İran'a ağabeylik önerisi

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Turizmde İran'a ağabeylik önerisi

ATSO Başkanı Çetin, İran'da turizm yatırımı için büyük fırsatlar olduğunu belirterek, 'Ağabeylik yapalım' dedi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, İran ziyareti sonrası, ambargonun kaldırılmasıyla yükselen yatırım fırsatlarını anlattı. Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Barut ve Ayhan Kızılsavaş ve AB ve Dış İlişkiler Müdürü Burcu Topkaya ile birlikte gittiği İran'da Alborz Ticaret Sanayi Madencilik ve Tarım Odası Başkanı Rahim Bana Molaie ile işbirliği protokolü imzalayan Çetin, İran Ticaret, Sanayi, Madencilik ve Tarım Odası Başkan Vekili Hosein Pirmozaen ile de ortak yatırım imkânları konularında bilgi alışverişinde bulundu. İran'ın sanayi alanında gelişmiş bir ülke olduğunu ama hizmet sektöründe Türkiye'nin 25 yıl önceki haline benzediğini ifade eden Çetin, "Turizmde ciddi yatırım ihtiyaçları var. Tahran'da 5 tane 5 yıldızlı otel var, 5 yıldızlı oteller ise bizim 3 yıldızlı otel seviyesinde. Alborz'da ise hiç yok. Turizm yatırımlarına ciddi destekler var. Yatırım yapmak isteyen firmalara arazi verebileceklerini söylüyorlar" dedi. İran'da turizm yatırımının önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Çetin, "Antalya 800 binin üzerinde turistik yatağa sahip. Artık yatırımlara doydu. İran ise yeni yatırımlar için çok uygun bir ülke" diyerek yatırımcıya adres gösterdi.

TURİZMİ ÖĞRETECEĞİZ
Çetin, İran'ın 'Otel üst düzey çalışanlarını size gönderelim, Antalya'da eğitim alsınlar' talebinde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

ORTADOĞU'YA AÇILAN KAPI
Ambargo sonrası tüm dünyanın gözünün İran'daki yatırım fırsatlarında olduğunun altını çizen Çetin,"Tahran'da özellikle Çin'den gelen çok sayıda işadamı var. Neredeyse İranlıdan çok yabancı var. İranlı yatırımcılar, 'Ortadoğu'nun tam ortasındayız, İran'da bir şirket kurun, buradan Ortadoğu'ya açılın' çağrısında bulunuyor. Tahran, Hazar Denizi'ne 800, Basra Körfezi'ne bin 200 kilometre. Petrol ucuz, insan gücü ucuz, bu nedenle taşımacılık çok ucuz. Kalifiye eleman sorunu yok. İşadamları buraya yatırım yapabilir. Körfez ülkelerine de İran üzerinden açılabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde İran'a ağabeylik önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN