Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm sektörü paketten memnun

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ve turizmcilerin merakla beklediği 9 maddelik 'Turizm Acil Eylem Planı' sektörden olumlu tepkiler aldı

Giriş Tarihi: 23.2.2016
Turizm sektörü paketten memnun
Rusya ile yaşanan uçak krizi ve Ortadoğu'da yaşanan gerilim nedeniyle turizmde zor bir yıl öngören Antalya'da sektörün beklediği Turizm Acil Eylem Planı' Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. Yarım milyar lirayı aşan hibe ve kolaylık içeren paket, seyahat, konaklama ve deniz turizmi alanını da kapsadı. Turizmciler talep ettikleri bir çok konunun dikkate alındığını açıkladı.

HÜKÜMETE TEŞEKKÜR

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, acil eylem planını genel anlamda olumlu bulduğunu belirterek, "Sektör tarafından talep edilen birçok konu dikkate alınmış. Sektörün tüm bileşenlerini içeren destekler var. Sayın Başbakanımız ile Kültür ve Turizm Bakanımız başta olmak üzere tüm kabineye teşekkür ediyoruz" dedi.

PAKET ZENGİNLEŞİR

Başbakan Davutoğlu'nun "Zaman içerisinde gelişmelere göre birtakım tedbirler almamız kaçınılmazdır" açıklamasını da çok olumlu bulduklarını belirten Ayık, "Bu, paketin gelişen koşullar çerçevesinde zenginleşeceğini ve çeşitleneceğini gösteriyor. Böyle bir durumda iç turizmin artması için okul tatillerinin bölgelere göre ayarlanması, SGK primleriyle ilgili özellikle kış ayları için yeni bir düzenlemeye gidilmesi, yakıt desteğinin Nisan-Mayıs dönemiyle sınırlı kalmaması ve tüm yıla yayılması gibi konuların gündeme gelmesini talep ediyoruz" dedi.

DİKKATE ALINDIK

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, dikkate alındıklarını belirterek, "Ülkenin moral gücüyüz. Türkiye güçlü bir ülkedir. Gerek iç turizmde gerek yurt dışından gelen misafirlerimize göstermiş olduğumuz hizmet anlayışı ve kalitemizi en iyi şekilde yükseltmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

DEĞİŞİKLİK BEKLENTİSİ
Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan paketin bir acil eylem planı olduğunu belirten Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman bunun arkasından başka önlemler ve başka konuların da ele alınmasını beklediklerini vurguladı. Uçaklara yakıt desteğinin tüm yıla yayılmasını arzu ettiklerini belirten Hacısüleyman "Başbakanımızın 'yapısal değişikliklerle ilgili çalışılıyor' sözleri çok önemli. Açıklananlar, 'telafi edici tedbirler', sektör olarak çare olacak yapısal değişikliklerin hayata geçmesini bekliyoruz" dedi.

AÇIKLANAN DESTEK PAKETİ
1- Türkiye'ye turist getiren A grubu seyahat acentelerine Antalya ve Gazipaşa'nın da dahil olduğu 6 havalimanına gelen uçuş başı 6 bin dolar destek verilecek.
2- A grubu seyahat acentelerine kredi kullanma imkanı verilecek. Yurt dışından en az 400 bin turist getiren acentelere 100 milyon TL'ye kadar kredi imkanı sağlanacak.
3- Sektörde yaşanacak daralmalar karşısında krediler yeniden yapılandırılacak.
4- Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli deniz turizmi tesisleri Ekonomi Bakanlığı'nın teşviklerinden yararlanacak.
5- Bakanlıktan belgeli konaklama ve deniz turizmi tesisleri ihracatçı kapsamına alınacak. 1 milyon dolar şartı 750 bin dolara inecek.
6- Çevreye duyarlı tesislere verilen enerji desteğine ek olarak su ve atık su ücretlerinde de en düşük tarife uygulanacak
7- Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli tesislerin 2016 ecrimisil bedelleri ertelenecek. Bu ücret 2016'yı takip eden 3 yıla taksitlendirilecek.
8- Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli tesislerin 2016 tahsis kira bedelleri ertelenip takip eden üç yıla taksitlendirilecek.
9- Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli tesislerinden ciro üzerinden alınan pay bedellerinin 2016 ödemeleri ertelenecek ve takip eden üç yıla taksitlendirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm sektörü paketten memnun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN