Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı şebekeler fuarı bu yıl daha da görkemli

Nisan 2016'da İstanbul'da gerçekleştirilecek 'Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı'na bu yıl yurt içi ve dışından daha geniş bir katılım olması bekleniyor

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Akıllı şebekeler fuarı bu yıl daha da görkemli
HHB Expo Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dadak Dayangaç, 20-21 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde ziyaretçilerine kapılarını açacak "Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı" (ICSG İstanbul 2016) hakkında konuştu. Dayangaç, ilgili kurumların desteğiyle hayata geçirilen ve 250 firmanın stant açacağı fuara yurt dışı katılımının önceki yıllara oranla daha geniş olmasının planlandığını söyledi.

ICSG İstanbul 2016 hakkında bilgi verir misiniz?
Her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarının 4.'sü, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde yapılacak. Fuar, Turkcell, Vodafone, Statügaz, Luna'nın ana, Sabah gazetesinin medya sponsorluğunda 20-21 Nisan 2016 tarihlerinde, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştireceğiz. Ekonomi Bakanlığı tarafından alım heyetleri kapsamında, ICSG İstanbul 2016 Kongre ve Fuarı'na, Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Danimarka, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, İngiltere, İrlanda, İtalya, İsveç, Katar, İran, Kazakistan, Kosova, Litvanya, Makedonya, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Romanya,Yunanistan, Hindistan, Çin, Sırbistan, Suudi Arabistan ve Yunanistan ülkelerinden üst düzey heyetler katılım sağlayacak. Fuarla eşzamanlı 4 ayrı salonda iki gün sürecek olan kongrede akıllı şehirler için yenilikçi uygulamalar ve örnek çalışmalar, Enerji Yönetim ve İzleme Sistemleri, Akıllı Şehirler ve Şebekelerde Enerji Üretim ve depolama sistemleri, Enerji Tüketim Teknikleri, Akıllı Şebekelerin ve Şehirlerin Korunması, arızası, onarımı ve bakımı, Akıllı Ulaşım Sistemleri gibi konular, Microsoft, Oracle, Ericsson, Fujitsu, Deloitte, Siemens yöneticilerince sunumlar ve panellerde tartışılacak. Türkiye'nin de Akıllı Enerji ve Şehirlerdeki yol haritası belirlenecek. Kongre programı kapsamında akıllı şehirlerin dünyadaki örneklerinden ve uygulamalarından bahsedilecek, kentlerdeki mevcut sistemlerin ve kaynakların daha verimli ve temiz çevre bilinciyle kullanılmasının önemi gibi konular ele alınacak.

Fuarda bu yıl içerik ve yenilikler neler?
20-21 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek olan "4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı" na önceki yıllara oranla daha geniş kapsamlı yurt içi ve yurt dışı katılım sağlayarak, 250 firma stant açacak olup, 50'nin üzerinde ülkeden 5000 sektör temsilcisinin katılması beklenmektedir. Türkiye akıllı şehircilik ve şebekecilik konusunda hızla gelişen teknolojiyi dikkatli bir şekilde incelemekte. Gelişmeleri tüm dünyayla eş zamanlı uygulamak için de ilgili sektörleri takip etmektedir. Akıllı Şehirler ve Şebekeler ile enerji kayıplarının büyük oranda azaltılmasının beklenmesi ile birlikte, Akıllı Şehircilik uygulamalarında, kentlerde ki mevcut sistemlerin ve kaynakların daha verimli ve temiz çevre bilinci ile kullanılmasının önemini de göz önünde bulundurarak, İstanbul'u Akıllı Şebekeler ve Akıllı Şehirler alanında Dünyanın buluşma noktası yapmak amacıyla gerçekleştirilen ICSG İstanbul 2016, sektörün ilk ve en önemli faaliyet alanı.

Paydaş kurumlarınız hakkında bilgi verir misiniz?
ICSG İstanbul 2016 Fuar ve Kongresi, dünya fuarlar listesinde bulunuyor ve UFI Sertifikasına, aynı zamanda IEEE PES (Dünya Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) teknik sponsorluğunda "Uluslararası Bilimsel Kongre" olma özelliğine sahip durumda. ICSG İstanbul 2016 fuar ve kongresine, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himaye ediyor. Sektörün en önemli iki derneği olan GAZBİR ve ELDER tarafından desteklenmektedir. Bunun dışında EPDK, DEİK, SASAD, TEDAŞ, TETAŞ, TEİAŞ, gibi kurumlar tarafından da desteklenmektedir.

Yurtdışı tanıtım çalışmaları için neler yapıyorsunuz?
2014'ten beri HHB EXPO olarak, Avrupa'da enerji sektörünün en önemli etkinliği olan "European Utility Week" Kongre ve Fuarı'na katılarak ülkemize yapılan yatırımın artırılmasına katkıda bulunmaktayız. European Utility Week" kongre ve fuarı sektörün Avrupa'daki en önemli fuarı olmakla beraber, Malezya ve Güney Afrika ülkelerinde de organize edilmekte. 4-6 Kasım 2014 tarihlerinde Hollanda Amsterdam'da gerşekleşen EUW 2014 ve 3-5 Kasım 2015 tarihlerinde Avusturya Viyana'da gerçekleşen EUW 2015 Kongre ve Fuarına Türkiye'den milli katılım, delegasyon ve standlı katılım gerçekleştirdik. Önümüzdeki sene 15-17 Kasım'da Barselona'da gerçekleşecek olan EUW 2016'da da aynı çalışmalarımız devam edecek.

FUARIN MEDYA SPONSORU SABAH

Sabah gazetesinin söz konusu fuara katkılarından bahseder misiniz.?
Sizlerin de bildiği üzere SABAH, ICSG İstanbul 2016'nın Ulusal Elit Medya Sponsoru'dur. Düzenli olarak fuarın ilk kuruluşundan bu yana fuara yakın tarihte Sabah ile ek gazete çıkarıyoruz. Bu sene de yine Sabah Gazetesi işbirliğiyle, 18 Nisan 2016'da Sabah Gazetesi Türkiye baskısında, Akıllı Şebekeler ve Şehirler Özel eki olarak çıkaracağız. İçeriğinde himayedar bakanlıklarımız olan T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlarımızın röportajları ve bununla beraber ilgili kurumların, derneklerin ve firmaların üst yetkililerinin röportaj ve köşe yazıları ve sektörün dev firmalarının haberleri yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı şebekeler fuarı bu yıl daha da görkemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN