Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Partili yardımcıya ek protokol kıyağı

Muratpaşa Belediyesi'nde meclis üyeliğinden atanan iki başkan yardımcısı maaşlarına ek olarak ikramiye ve sosyal yardım alabilmek için sendika ile ek protokol imzaladı

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Partili yardımcıya ek protokol kıyağı
SABAH Akdeniz'in duyurduğu Muratpaşa Belediyesi'nde yaşanan çarpıklıklar, Antalya'da gündem oluşturdu. Belediye personeli ve belediye şirketi çalışanlarındaki akraba ve partili yapılaşması, lojmanların uygunsuz kullanımı gibi konular, 'bu kadarı da fazla' dedirtti. Ancak son ortaya çıkan ayrıntı, 'balık baştan kokar' sözünü doğrular cinsten. İddialar Muratpaşa Belediyesi'nin Başkan Yardımcıları Murat Şimşek ve İbrahim Cephaneci'yle ilgili.

İKRAMİYE VE SOSYAL YARDIM
Meclis üyeliğinden başkan yardımcılığı görevine atanan Şimşek ve Cephaneci'nin memurlara tanınan haklardan yararlanmak için TÜM BEL-SEN ile ek protokol imzaladığı iddia edildi. İmzalanan ek protokole göre 5 ikramiye ve 6 sosyal yardım içeren sözleşmeden memurlara doğan hakların yarısından iki başkan yardımcısı da yararlanacak. TÜM BEL SEN ile Muratpaşa Belediyesi arasında imzalanan toplu sözleşme, her ay bin 300 TL iyileştirme, Kurban ve Ramazan Bayramı'nda bin 300 TL ikramiye, yılbaşı, 1 Mayıs ve Eylül ayında bin TL ikramiye, bin TL doğum yardımı, 3 bin TL evlenme yardımı, 5-7 bin 500 TL arasında değişen oranlarda ölüm yardımı, mesai saatleri dışında görevlerde saat başına 20 TL fazla mesai ücreti gibi haklar yer alıyor. Ek protokol ile Şimşek ve Cephaneci memurlara tanınan bu hakların yarısına kavuşmuş oldu. Başkan yardımcıları böylelikle maaşları ve üyesi oldukları komisyonlardan aldıkları huzur hakları dışında doğumölüm yardımı gibi ödemeler hariç yıllık yaklaşık 11 bin lira avantaj sağladı.

TAŞERONA PARA YOK

Ek protokolün, asgari ücretin artması sonrası artışın maaşlara yansımaması için taşeron çalışanlarla sözleşmeleri revize eden, 200'ü aşkın taşeron personelin ekonomik gerekçelerle işten çıkartıldığı bir dönemde yaşanması dikkat çekti. Bir tarafta 'maaş veremiyoruz', 'mevcut personel sayısı fazla' gibi gerekçelerle emekçiler işten çıkartılırken, diğer taraftan imzalanan bu ek protokol 'bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu' dedirtti.

6 BİN 500 TL MAAŞ YETMEDİ
Belediye Kanunu'nun 49. maddesine göre, başkan yardımcılığı için görevlendirilen meclis üyelerine belediye başkanına verilen ödeneğin 2/3'ü oranında maaş veriliyor. Nüfusu 250 bin-500 bin arasındaki belediyelerde başkana aylık 10 bin 570 lira verildiği göz önüne alındığında, her iki belediye başkan yardımcısının da yaklaşık olarak 6 bin 500 lirayı aşan bir maaş aldığı ortaya çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Partili yardımcıya ek protokol kıyağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN