Kefaletle serbest

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Kefaletle serbest

Rüşvet karşılığı hakimin şifresini kullanarak 18 yıllık hapis cezasını sildiği iddia edilen zabıt katibi Tunç I. ile cezası silinen Serkan D. kefaletle serbest bırakıldı

Antalya'da bir hükümlünün 30 bin TL karşılığında 18 yıl hapis cezasını hakimin şifresini kullanarak 18 aya indirdiği iddiasıyla tutuklu yargılanan zabıt katibi ile hükümlünün kefaletle serbest kalmasına karar verildi. Olay İsmail O. adlı hükümlünün, cezaevinden savcılığa gönderdiği mektupla ortaya çıkmıştı.

MÜVEKKİLİM SUÇSUZDUR

Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmasında Tunç I'nın avukatı Ahmet Hakan Gökçek ihbarcı İsmail O'nun beyanlarının çelişkili olduğunu, itibar edilemeyeceğini beyan etti. Mahkeme bu aşamadan sonra adli kontrolün yeterli olacağı gerekçesiyle Serkan D. ile Tunç I'nın 20'şer bin lira nakdi güvence karşılığında yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol kaydıyla tahliye edilmesine karar verdi.

BU DAVADAN AKLANACAĞIZ

Avukat Gökçek müvekkilinin bu olay nedeniyle peşinen suçlu ilan edilip karalandığını söyledi. Müvekkilinin beraat edeceğini iddia eden Gökçek, ortada değiştirilen bir yargı kararı olduğunu hatırlatarak, "Elektronik imza uygulaması suiistimale çok açık bir uygulama. Gerek elektronik imza sahipleri, gerekse bu imzayı başkası adına kullananlar bu boşluktan istifade etmekte. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı olayın sehven olduğu şeklinde savcılık kararıyla yeniden yargılama cihetine gitmiştir. 18 yıllık ceza 24 yıla çıkarılmıştır. Yani ortada kamunun uğradığı bir zarar bulunmamaktadır" dedi.

MAHKEME SUÇLAMA YAPMADI
Avukat Gökçek, "Yeniden yargılama kararı veren mahkeme bu davada yeniden yargılama kararı verilmesi talep edildikten sonra savcılığa, 'Bu karar bizim zabıt katibimizce ya da çalışanlarımızca ya da hakimimiz tarafından değiştirilmiş şeklinde hiçbir beyanda, bulunmamıştır" dedi. Bu olay nedeniyle müvekkilinin yuvasının yıkıldığını da anlatan Gökçek, "Müvekkilim hakkında eşi boşanma davası açmıştır. Ailesi Ankara'da perişandır. Müvekkilim tahliye olunca işine iadesi için de hukuki işlemleri başlatacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kefaletle serbest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN