Eğitim Araştırma ilik naklinde öncü

Giriş Tarihi: 1.3.2016
Eğitim Araştırma ilik naklinde öncü
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (AEAH) Hematoloji Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Erdal Kurtoğlu, AEAH Hematoloji Kliniği'nde, yaklaşık 2,5 yıl içerisinde 35 hastaya başarılı şekilde nakil yapıldığını belirtti. Doç. Dr. Kurtoğlu, kemik iliği naklinin, lösemi (kan kanseri), myelodisplastik sendrom (kemik iliği yetmezliği), lenfoma (lenf bezi kanseri) ve multiple myeloma gibi kemik iliği kökenli kanserlerin tedavisinde kullanılan bir tedavi metodu olduğunu söyledi.

1300 İLİK ARANIYOR

Doç. Dr. Kurtoğlu, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı arasında imzalanan Türkkök Projesi çerçevesinde, Türkiye genelinde 41 ilik nakli yapıldığını ve 1300 hasta için ilik arandığını vurguladı.

75 BİN KAYITLI DONÖR
İlik bağışında bulunmak isteyenlere bir takım testler yapılarak uygun donörlerin (verici) veri bankasına yüklenmesiyle yaklaşık 75 bin civarında donörün kayıt altına alındığına işaret eden Doç. Dr. Kurtoğlu, akraba çevresinde uygun verici bulunamadığı takdirde, Türkkök Projesi'nin uygun iliğin bulunmasında yardımcı olduğunu da anlattı. Doç. Dr. Erdal Kurtoğlu, kemik iliği naklinin yalnızca, Sağlık Bakanlığı'nın öngördüğü şartları yerine getiren ve ruhsatlandırılan ünitelerde yapıldığını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim Araştırma ilik naklinde öncü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN