O gazetecileri açıkla çağrısı

Giriş Tarihi: 1.3.2016
O gazetecileri açıkla çağrısı

Muratpaşa'nın 5 gazeteciyi maaşa bağlayacak ihalesi basın camiasının büyük tepkisini çekti. Meslek örgütleri isimlerin açıklanmasını istedi

Muratpaşa Belediyesi'nin yayınlamayı planladığı iki aylık gazete için hazırladığı teknik şartnamedeki çarpıklık Antalya'da ses getirdi. Şartnamede yer alan '5 gazeteciden oluşacak yayın kuruluşuna aylık 5 bin TL ödenecektir' şartı, basın camiasının sert tepkisini çekti. Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili Mehmet Ali Dim ihaleyi 'bir senaryonun parçası' diyerek yorumladı ve "Ahlaki değil" dedi. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (AGC) Mevlüt Yeni ise, "Şartnamede yayın kurulu belli, bir tek isimleri açık yazılmamış" dedi ve belediyeyi isimleri açıklamaya çağırdı.

SENARYONUN PARÇASI

Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili Mehmet Ali Dim ihalenin bir senaryonun parçası gibi durduğunu ifade etti. Dim, "İki aylık bir yayında 5 gazetecinin istihdam edilmesi ve maaşa bağlanmasını, belediyenin kendisine yakın veya fikriyatını destekleyen gazetecileri maaşa bağlamak amacıyla hazırlamış olduğu bir düzenek olarak görebiliriz. Bu tamamen bir senaryonun parçası olmalı" şeklinde konuştu.

AHLAKİ BİR DURUM DEĞİL

Kamu kurum ve kuruluşlarının süreli veya süresiz yayınlar çıkartmak isterlerse bunu kendi kadrolarında bulunan basın yada iletişim danışmanları aracılığıyla yapması gerektiğinin altını çizen Mehmet Ali Dim, "Burada gazetecilik adına üzüntü ve kaygı verici olan bu yolla 5 gazetecinin siyasi bir kimlikle bizzat belediye yönetimince seçilerek ihaleyi alan veya yüklenici firma tarafından maaşa bağlanacak olmasıdır ki bu evrensel gazetecilik normları ve meslek etiği açısından hiç de ahlaki değildir" dedi. Böyle soru işaretleri dolu, net olarak anlaşılmayan bir ihale yönteminin içerisinde, adının kim olduğunu da bilmedikleri 5 gazetecinin yer almasının, hem gazetecilik etiği, hem de çağdaş belediyeciliğin şeffaflığı açısından üzüntü verici ve dikkat çekici olduğunu belirten AGC Başkanı Mevlüt Yeni konunun 'tarafsız gazetecilik' açısından da sakıncalı olduğunu ifade ederek, bir belediye gazetesinde aktif olan gazetecilerin görev almasının doğru olmadığını söyledi.

HABER GAZETECİLİĞİ VURGUSU

Belediye gazetelerinin, belediyenin faaliyetlerinin anlatıldığı ve propaganda yapıldığı bir yayın olacağının altını çizen Yeni, "Belediyeler propaganda amaçlı, kendi faaliyetlerini duyuracak yayın yapmak istiyorsa, bunu ajanslar veya yayın kuruluşlarının reklam servisleri ile yapar. Bunu haber gazeteciliği ile karıştırmak doğru değil. Bu haber gazeteciliğine zarar verir" diye konuştu.

KİMLİKLERİ AÇIKLANSIN

Gazetecilerin kimliğinin açıklanması gerektiğini vurgulayan AGC başkanı Yeni, "Maaşa bağlanmak istenen gazeteciler şu anda acaba herhangi bir yerde gazetecilik yapıyor mu? Eğer bu kişiler halen gazetecilik yapıyorsa, bunlar kimdir açıklanması gerekiyor. Bu gazeteciler çalıştıkları kurumlarda, maaş ilişkisi içerisine girecekleri belediyeyi koruyan, kollayan bir yaklaşım sergiler mi, bunu bilmek isteriz" dedi.

5 GAZETECİYE KIYAK

Konuyu SABAH Akdeniz'in haberinden öğrendiğini anlatan Yeni, gazete çıkarmak isteyen bir belediyenin yapacağı en doğru yaklaşımın kentin gazeteciler cemiyetine başvurması olduğunu ifade ederek, "Eğer cemiyetimizle iletişime geçilseydi, üyelerimize duyuru yaparak projeyi tüm gazetecilerimize açardım. Böylece 5 gazeteciye kıyak yerine, tüm gazetecilerimiz yararlanırdı. Cemiyet olarak 74 çocuk okutuyoruz. Böyle bir projeden elde edilecek gelir olursa, bunu da burslarda değerlendirirdik. Basın mensuplarını zan altında bırakan bu ihale iptal edilmelidir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O gazetecileri açıkla çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN