Soğuk depo üreticiye kazandırır

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Soğuk depo üreticiye kazandırır

Cantek Yönetim Kurulu Başkanı Karaca Türkiye'nin soğuk hava deposu kapasitesini mutlaka arttırması gerektiğini söyledi

Antalya markası Cantek Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, gıdaların yüzde 70'den fazlasını soğuk depolarda koruyan Türkiye'nin kişi başına düşen soğuk hava deposu kullanım miktarını mutlaka artırması gerektiğini söyledi. Kişi başına düşen soğuk oda kullanımının bir gelişmişlik göstergesi olduğuna belirten Karaca, soğuk depo yatırımlarının teşviklerle desteklendiğine dikkati çekerek, "Soğuk hava depolarına yatırımın arttırılması ürünün sağlıklı ve kaliteli koşullarda saklanmasına, üreticinin kazancının artmasına ve tüketicinin de hak ettiği ürünü tüketmesine neden olacaktır" dedi.

TÜRKİYE 14. SIRADA

Soğutma Endüstrisi için önemli bir referans olan 2014 Küresel Soğuk Depolama Kapasitesi (GCCA), konulu raporu değerlendiren Karaca, soğuk depo kapasitesinde Hindistan'ın 133 milyon metreküp ile birinci sırada yer aldığını söyledi. Soğuk depo yatırımlarının yoğunlaştığı 17 ülkede toplam büyümenin yüzde 5 iken, Türkiye, Hindistan ve Çin gibi ülkelerde bu oranın yüzde 10'a ulaştığına dikkati çeken Karaca, 552 milyon metreküp olan dünya soğuk depo kapasitesi içinde Türkiye'nin 7 milyon metreküp ile 14'ncü sırada yer aldığını kaydetti.

GÖZDE MESLEK OLDU

Soğuk hava depo işletmeciliğinin gözde iş dallarından birisi haline geldiğini belirten Karaca, ürünlerin depolanmasının önemini fark eden ülkelerin sektörü teşvik ettiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk depo üreticiye kazandırır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN