Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sapan Uysal'ı şikayet etti

CHP eski Antalya Milletvekili Sapan, partilisi Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal'ı CHP Merkez Yönetim Kurulu'na yazdığı bir mektupla şikayet etti

Giriş Tarihi: 12.3.2016
Sapan Uysal'ı şikayet etti
Antalya'da twitter hesabından CHP'li Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ı eleştirdiği için İl Disiplin Kurulu'na sevk edilen eski CHP Milletvekili Yıldıray Sapan, Başkan Uysal'ı CHP MYK'ye şikayet etti. Sapan, 13 madde halinde dile getirdiği iddialar nedeniyle Uysal'ı parti programına, ilkelerine aykırı davranmak, aldığı görev ve sorumlulukla bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmakla suçladı ve MYK'dan Muratpaşa'yla ilgili inceleme talep etti. Sapan'ın dile getirdiği iddialar arasında belediyede kadro yapılanmasının milletvekili ön seçim ve sonrasında da örgüt seçimleri süreçlerine göre ayarlandığı yer alıyor. Bu dönemlerde belediyede istihdam artarken sonrasında asgari ücretin artması ve bütçenin işçi maaşı ödemesine imkan vermemesi nedeniyle bir çok kişinin işten çıkarıldığını iddia eden Sapan, "1300 TL asgari ücret düzenlemesini dahi ödememek için çoğunluğu gariban işçilerden oluşan insanların elinden 'Sevr Anlaşması' niteliği taşıyan teminat mektupları almıştır. Vermeyen veya direnen 75 işçinin iş akdini ise feshetmiştir" dedi.

TİRAJİKOMİK DURUM

Dilekçesinde Muratpaşa Belediyesi önünde kendisini yakan ve sonrasında vefat eden Akın Ulaş'ı hatırlatan Sapan, "İnsanlarla iletişim içinde olduğu iddia edilen turunç masadakilerin yaklaşımı, davranışı, tutumu caydırıcı olamamıştır. Oysa o insana, o an için çok sıcak bir yaklaşım içinde olunabilir, oyalanabilir, sıcak bir çay, bir dost eli uzatılabilir bu arada da üzerindeki benzinin kazara alev almaması için tedbir alınabilirdi. Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın 'vefat eden kişinin belediye ile hiçbir ilişkisi yoktur' açıklaması ise trajikomiktir" diye konuştu.

FENER'E SEYİRCİ KALDI
Falez kıyı bandı üzerinde yer alan 71 yıllık tarihe sahip Bababurnu Deniz Feneri'nde kamuoyu tepkisi oluşuncaya dek Muratpaşa Belediyesi'nin alana ilişkin imar düzenlemesinden inşaat ruhsatı verilmesine dek uzanan sürece seyirci kaldığını savunan Sapan, iddialarına şöyle devam etti: "da tepkiler çığ gibi büyüyünce, 'Benim bu işten haberim yok, bilgim dışında olmuştur' diyerek tüm kamuoyunun tepkisini çekmiştir. Oysa bir belediye başkanının kendi verdiği ruhsattan haberinin olmaması eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur." Sapan, ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Belediyeler esnafla rekabet etmeyecek" sözüne rağmen Uysal'ın, kurulan Falez AŞ isimli şirket üzerinden özellikle zor günler yaşayan turizm sektörüyle rekabete girdiğini, yurtiçi ve yurtdışı turlar düzenlendiğini öne sürdü.

CHP'NİN İLKELERİNE TERS
İmar Müdürlüğü'nde müdür, müdür yardımcısı ve şef görevinde bulunanların akrabalık ilişkilerini anlatan Sapan, ayrıca belediyenin sadece 1.5 yıl içinde 85 milyon TL borçlandırıldığını iddia etti. Belediyenin bu borcun altından kısmen de olsa kalkmak için falez kıyı bandı üzerinde 3 bin 588 metrekarelik 1'inci derece doğal SİT alanındaki günübirlik tesis alanını satışa çıkardığını kaydeden Sapan, "Bu CHP anlayışıyla örtüşmez. Yapılanlar CHP ilke ve anlayışıyla terstir" dedi.

Emre BAYLAN / ANTALYA (DHA)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sapan Uysal'ı şikayet etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN