Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suyun büyüleyen dansı

EXPO 2016 Antalya sergi alanı içinde 80 dönümlük bir alana yapılan EXPO Gölü'ne Türkiye'nin en büyük su, ses ve ışık sistemi yapıldı

Giriş Tarihi: 16.3.2016
Suyun büyüleyen dansı
Antalya'nın Aksu ilçesindeki EXPO 2016 Antalya Sergi alanı içinde yapılan 80 dönümlük göle Türkiye'nin en büyük su, ışık ve ses sistemi projesi uygulandı. Göl içerisine yapılan dev fıskiyeler 3 aylık bir çalışma ile göl içine yerleştirildi. Onlarca fıskiyenin yer aldığı projenin ilk testi havanın kararmasından sonra yapıldı. Her biri 4 dakika olan, aralarında pop star Tarkan, klasik müzik ve Mehter Marşı'nın da yer aldığı 6 ayrı şarkının çaldığı testte, ana fıskiyede 80 metre yüksekliğe kadar ulaşıldı.

GECELERİ DAHA GÜZEL

Türkiye'nin en büyük müzikli, danslı fıskiye sistemini yaptıklarını söyleyen Proje Müdürü Haluk Kaplan, "Müzikle kareografi yapılarak çok güzel su, ses, ışık oyunları yapmaktayız. Gece görüntüleri bilhassa çok atraktif olmakta ama gündüzleri de görsel bir su güzelliği sağlıyor" dedi.

İLK DEFA YAPILIYOR
Lazerli su perdesinin 60 metre eninde ve 10 metre yüksekliğinde olduğunu söyleyen Kaplan, geometrik şekil ve oyunların yanı sıra projeksiyonlu her türlü videonun da gösterilebileceğini belirtirken, "Hatta canlı yayın ve maç yayınları bu su perdesinden yayınlanabilir. Bu şekilde çok fonksiyonel bir sistem yapmış bulunmaktayız. Benzer sistemler LasVegas, Dubai, Çin ve Malezya'da da var ancak burada 3D dediğimiz üç yönlü hareket edebilen robot nozulları ilk defa Türkiye'de biz kullandık. Robot nozullarla üç yönlü hareket ettirerek tamamen görsel güzelliği artırdık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suyun büyüleyen dansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN