Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yamansaz yok oluyor

Antalya şehir merkezindeki kuş cenneti Yamansaz Gölü'nde su seviyesi 10 yılda 30 metre çekildi. Gölün çöplüğe dönmesi de bir başka sorun

Giriş Tarihi: 18.3.2016
Yamansaz yok oluyor

Antalya'nın Güzeloba Mahallesi'nde 51 familyaya ait 161 kuş türünün barındığı Yamansaz Gölü, SOS veriyor. Birinci derece doğal SİT alanı olan gölde su seviyesi 10 yılda 30 metre çekildi. Öte yandan 'Kuş Cenneti' olarak bilinen Yamansaz, çevresine dökülen molozlar ve yerleşim yerlerinden atılan atıklar nedeniyle çöp cennetine döndü. Nilüferlerle kaplı doğa harikası gölün yüzeyini plastik poşetler ve pet şişeler kaplamaya başladı. Gölün suyundaki kirlilik de her geçen gün artıyor.

15 YIL DAHA DAYANAMAZ

Su seviyesindeki azalmanın neden kaynaklandığının belirlenmesi gerektiğini belirten çevre sakinleri, "DSİ geçmiş yıllarda gölde su tahliyesi yapmıştı. Gölün kurutulan kısımları daha sonra imara açıldı. İmara açılan kısımda yapılaşma her geçen gün artıyor. Su seviyesindeki azalma böyle devam ederse gölü 15 yıl içinde kaybederiz" dedi.

KUŞLAR TEHDİT ALTINDA

Göl için en büyük tehditlerden birisinin de kaçak avlanma ve sazlıklarda çıkan yangınlar olduğunu kaydeden çevre sakinleri ve Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyeleri, "Yamansaz, Akdeniz'de kuşların nadir barınma ve üreme alanlarından birisi. Araştırmalarda bölgede 51 familyaya ait 161 kuş türü tespit edildi. Bunların 95'i nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türler. Bölgede ayrıca 14 familyaya ait toplam 23 amfibi ve sürüngen türü var. Sazlıklarla kaplı gölde yılda birkaç kez yangın çıkıyor veya çıkartılıyor. Yangınlarda kuşların yuvaları yok oluyor. Gölde kaçak avcılık da yapılıyor" diye yaşananlara dikkat çekti.

ACİLEN TEDBİR ALINMALI

Yamansaz'ın korunması için acilen tedbir alınması gerektiğini ifade eden Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlileri şunları söyledi: "Antalya'nın merkezinde başka bir kuş yaşam alanı yok. Sahile ve Kundu oteller bölgesine birkaç kilometre uzaklıkta. Yapılacak kuş gözlem kulübeleriyle bölgeye çok sayıda doğasever ve kuş gözlemcisi getirilebilir. Aksi takdirde bir avuç kuşu yaşatamayacağız. Antalya Valisi'nden yangınların ve kaçak avcılığın önüne geçmesini istiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yamansaz yok oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN