Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alanya Otoyolu için ÇED süreci başladı

Antalya-Alanya arasına yapılacak otoyolda 10 tünel, 25 viyadük ve 44 köprü yer alacak. 49 yaya üst geçiti de bulunuyor

Giriş Tarihi: 22.3.2016
Alanya Otoyolu için ÇED süreci başladı

Antalya'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılında hizmete alınması planlanan 156 kilometrelik Antalya - Alanya otoyolu, Türkiye'nin en önemli rafting alanı Köprülü Kanyon Milli Parkı'nın da bulunduğu 1'inci derece arkeolojik SİT alanı Köprüçay Vadisi'ni 485 metrelik viyadükle geçecek. Afyonkarahisar-Antalya-Alanya otoyol projesinin Antalya-Alanya kesimi için ÇED süreci başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nce ÇED başvuru dosyası halkın görüşüne açılırken sürece ilişkin 7 Nisan'da halkın katılımlı toplantısı düzenlenecek. Görüşe açılan ÇED raporunda Afyonkarahisar'dan başlayan otoyol projesinin 156 kilometrelik bölümünü oluşturan Antalya- Alanya güzergahının belirlenmesi çalışmaları sırasında ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ve belediyeler ile koordineli çalışılarak görüşlerin alındığı, detaylı arazi gezileri yapıldığı belirtildi.

AZAMİ HASSASİYET
Bölgenin en az zarar göreceği güzergahın oluşturulması için azami hassasiyet gösterildiğinin altı çizilen ÇED dosyasında, proje çalışmalarının da aynı hassasiyetle devam etmekte olduğu belirtildi. Otoyol güzergahının Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut gelişim plan alanını bölmemek için kentin kuzeyinden ve bir miktar uzağından geçtiği vurgulandı.

10 TÜNEL YER ALACAK
Antalya'da Döşemealtı Kocaçay Deresi'nden başlayacak otoyolu, Döşemealtı'yla birlikte Kepez, Aksu, Serik, Manavgat ilçelerinin kuzeyinden geçerek Alanya'ya uzanacak. Bölgenin kuzeyinde Toros dağları eteklerinde projelendirilen güzergahta, uzunluğu 22.5 kilometreye ulaşan 10 tünel, 11 kilometrelik 25 viyadük, 44 köprü, 54 altgeçit, 46 üstgeçit ve 9 kavşak yer alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanya Otoyolu için ÇED süreci başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN