Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birinin gerçeği diğerinin hayali

Antalya'da çift kol nakli olan Mustafa Sağır'ı ziyaret eden 'Kolsuz Ressam' Ayşe Işık'ın 'Senin gerçeğin benim hayalim' demesi herkesi duygulandırdı

Giriş Tarihi: 22.3.2016
Birinin gerçeği diğerinin hayali

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 2 Şubat'ta çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır (31), ellerini oynatmaya başladı. Ameliyattan 1.5 ay sonra ilk kez hastane dışına çıkan Sağır'ın ilk ziyaretçisi hemşerisi ve yakını Ayşe Işık oldu. İstanbul'da yaşayan ve iki kolu olmadığı için ayakları ile resim yapan Türkiye'nin 'Kolsuz Ressam' olarak tanıdığı Ayşe Işık'ın Mustafa Sağır'ın nakille kavuştuğu kollarına bakışı objektiflere yansıdı. Ayşe Işık, hemşerisi Mustafa Sağır ile ailelerinin daha önceden görüştüğünü kendisi İstanbul'da yaşadığı için ilk kez bir araya geldiklerini söyledi. Sağır'ı yeni kolları ile gören Işık'ın, "Senin gerçeğin benim hayalim" demesi herkesi duygulandırdı. Bu söz üzerine Mustafa Sağır, hemşerisi Işık'ı teselli etmeye çalıştı.

HAYALERİ YIKILDI
Mustafa Sağır'ı ziyaretinin ardından Prof. Dr. Ömer Özkan'a muayene olan Işık, nakil olmasının mümkün olmadığını öğrendi. Prof. Dr. Özkan, iki kolu da omuz altından kesik olduğu için nakil yapılmasına yasal prosedürün izin vermediğini söyledi. Nakil olmak için iki kolun dirsek altından kesik olması gerektiğini öğrenen Işık, "Buraya çok büyük hayallerle gelmiştim. Kol nakli olabilmem için yasal mevzuatın hazırlanması için Sağlık Bakanlığı'na kendim başvuracağım. Umarım çığlığımı duyarlar" dedi.

ERDOĞAN'I RESMETİ
Türkiye Ayşe Işık'ı Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan'ın resmini yapması ile tanımıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kendi çizdiği tabloları armağan eden Ayşe Işık bir anda hem Türkiye hem de dünya basınında kendine yer bulmuştu. Elleri olmayan birinin mükemmele yakın resim yapması herkesi şaşırtmıştı.

100 KİŞİ SIRADA BEKLİYOR
Prof. Dr. Ömer Özkan, kol nakli bekleyen hasta sayısının 2 Şubat tarihinden bugüne 40'dan 100'e çıktığını söyledi. Prof. Özkan, "Nakil olmak için 300 kişi başvurdu. 100 kişi sırada kol nakli olmayı bekliyor. Ayşe'ye kol nakli yapmak için önce yasaların izin vermesi gerekir. Bu yönde çalışmalar sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yapılabilir" diye konuştu.

KOLLARINI ÇOCUKKEN KAYBETTİ
Adıyaman Besni 1986 doğumlu olan Ayşe Işık, 5 yaşındayken tarlada kollarını biçer dövere kaptırdı ve hayatının geri kalanını kolsuz olarak idame ettirdi. Işk'ın hayat hikayesi tam bir başarı öyküsü. Ayşe kollarını kaybettikten sonra 1 yıl eve kapandı. Ama daha sonra annesinin desteği ile ayaklarını elleri gibi kullanmaya başladı. Yine annesinin desteği ile okul hayatına başladı ve liseyi başarı ile bitirdi. Ortaokul yıllarında merak saldığı resim sanatını devam etti. Katıldığı bir yarışmada birincilik kazandı. Adıyaman Besni ilçesinde kurs alma imkanı olmadığı için tekniğini geliştiremedi. Ailesi ile İstanbul'a taşının Ayşe Işık'ın önü açıldı. Önce kursa giderek tekniğini geliştirdi, kara kalem, yağlı boya ve ebru sanatının inceliklerini öğrendi. Çok sayıda resim yaparak 10'un üzerinde sergi ile sanat severlerle buluşturdu.

ONUN BAŞIMIN ÜSTÜNDE YERİ VAR
Çift kol nakli olan Mustafa Sağır, yeni kolları ile 'Başımın üstünde yeri var' diyerek fotoğraf çektirdi. Bu hareketini bağışçısı 23 yaşındaki Emin Konar'a saygısından yaptığını belirten Sağır, "Bağışçı olmasaydı ben kolsuz kalmaya devam edecektim. O nedenle bu kolların ömür boyu başımın üstünde yeri olacak. Rüyalarım bu sayede gerçek oldu. Bağışçı aileye ne kadar teşekkür etsem azdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birinin gerçeği diğerinin hayali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN