Sahne arkası büyüsü

Giriş Tarihi: 24.3.2016
Sahne arkası büyüsü

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin sahnelediği eserler için sahne arkasında süren hazırlıklar görenleri büyüleyici bir dünyaya götürüyor

Antalya'da 1999 yılından buyana aralıksız sanatseverlerin beğenisine yüzlerce eser sunan, binlerce temsil yapan Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), sahnesiyle olduğu kadar, sahne arkasıyla da büyülüyor. ANTDOB'un kostüm ve dekor atölyelerinde hazırlanan binlerce kostüm, kundura, şapka ve peruk görenleri adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor. Özenle dikilen kostümlerde tek tek hangi eserde, hangi perdede kullanıldığı ve hangi sanatçıya ait olduğu yazıyor. Kostümlerin bir bölümü küçük değişiklikler yapılarak yeni eserlerde kullanılırken, bir kısmı da talep olursa konservatuvar gibi kurumlara veriliyor.

MESAİ ARALIĞI YOK
ANTDOB Sanat Teknik Vekil Müdürü Zekiye Şimşek, dekor ve kostüm olmak üzere iki ayrı birimde 12 atölyenin sahne arkasında hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu belirtti. Sahne arkasında inanılmaz bir çalışma olduğunu ve mesai aralığı bulunmadığını ifade eden Şimşek, "Eser sahnede sadece 2 saat izleniyor. Ama onun öncesinde 3 saatlik bir hazırlık, ondan önce de aylarca imalat yapılıyor" dedi. Şimşek "İhtiyacı olan kurumlara yazışmalar dahilinde kostüm verebiliyoruz. 12 atölyede 32 kişi çalışıyor" bilgisini verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahne arkası büyüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN