Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da mototerör

’da yapımı süren Çallı kavşağında açılan tünel yaya geçitleri ile bölgesindeki yürüyüş yollarında terörü yaşanıyor. Önlem alınmayınca olan yayalara oluyor

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Antalya’da mototerör
Antalya'nın en önemli ana arterlerinin kesişme noktası olan Çallı Kavşağı'nda yapımı devam eden köprüde yayaların karşıya geçebilmesi için özel yaya geçitleri açıldı. Köprünün hem Sedir Mahallesi hem de Fabrikalar Mahallesi tarafında tünel şeklinde açılan yaya geçitleri kısa sürede lilerin işgaline uğradı. Yayaların güvenli şekilde karşıya geçmesi amacıyla açılan geçitler artık yayaların can güvenliğini ve sağlığını tehdit eder hale geldi.

YASAĞI TAKAN YOK
Yaşanan sorun üzerine bir süre sonra yaya alt geçitlerinin motosiklet ve benzeri araçlarca kullanılması yasaklandı. Yasak olduğunu belirten tabelalar ise alt geçitlerin giriş ve çıkış kısımlarına asıldı. Ancak motosiklet sürücüleri yasağa rağmen burayı kullanmaya devam ediyor. Yoğun saatlerde kimi zaman alt geçide o kadar çok motosiklet giriyor ki yayalar, yaya geçidini kullanmaktan korkuyor. Onlarca motosikletin aynı anda kullandığı Çallı yaya altgeçitlerinde vatandaşlar egzoz gazından da şikayetçi. Alt geçitlerin kapalı olması nedeniyle motosikletlerin çıkardığı egzoz dumanının uçup gitmediğini ve içeride biriktiğini belirten vatandaşlar, "Bir motosiklet geçtiğinde nefes alıp vermekte zorlanıyoruz. Birkaç motosiklet geçtiğinde ise alt geçidi kullanmamız imkansız hale geliyor. Yasağı kimse takmıyor. Buna belediye veya polis çare bulmalı" dedi. Çallı yaya altgeçidi kullanan kadınlar ise yasağa rağmen burayı kullanan motosiklet sürücülerinin kendilerini korna ile taciz ettiğini de söyledi. Özellikle akşam saatlerinde motosikletlilerin korna çak üzerlerine geldiğini belirten kadınlar, "Bu araçlara yol verme şansımız yok. Çünkü yaya alt geçidinde karşılıklı yayalar gelip geçiyor. Alan kısıtlı. Geceleri motorların farı gözünüzü alıyor. Hiçbir şey yapamıyorsunuz" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

BİSİKLET YOLU İŞGAL EDİLİYOR
Öte yandan diğer tüm motorlu taşıtlar gibi seyir halinde iken karayolunu kullanması gereken motosikletler Lara sahil bandındaki yürüyüş ve bisiklet yolunu da işgal etmiş durumda. Bu yolun yürüyüş, koşu ve bisiklet için yapıldığını belirten kadınlar, "Biz bu yolu motosikletlerden kullanamıyoruz. Sürekli taciz ediliyoruz. Yürürken, bisiklet kullanırken motosikletliler son sürat gelerek bizim kenara çekilmemizi istiyor. Bırakın motosikletleri bu yolda yürüyüş yapanlar ile bisikletliler bile ayrı olmalı" ifadesini kullandılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’da mototerör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN