Hollywood usulü çözüm

AÜ Diş Hekimliği Fakültesi doktorları, yüzü bağışlanan donöre 2 saat içinde Hollywood filmlerinde kullanılan malzemelerle yüz, kolları alınan donöre de silikondan kol yapıyor

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Hollywood usulü çözüm
Antalya'da yapılan yüz ve kol nakillerinden sonra en çok merak edilen ve bağışçı yakınları tarafından temkinli yaklaşılan konuların başında donörün nasıl teslim edileceği geliyor. Konunun uzmanları uzuvlar ve yüz alındıktan sonra donöre nasıl bir işlem yapıldığını anlattı.

VÜCUT BÜTÜNLÜĞÜ
Yüz ve kol nakillerini gerçekleştiren ekipte yer alan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan, yüz, kol ve bacak bağışında en önemli konunun donörün vücut bütünlüğü olduğunu söyledi. Vücut bütünlüğünün bağışçı aileler için önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Ömer Özkan, "Ailelerin üzüntü duymaması için donörü bütün bir şekilde teslim ediyoruz. Yüzü alınan donöre gerçeğine yakın yüz, kolları alınan donöre de ten rengine uygun kol yapılıyor. Ameliyat süresini kısaltmak ve donörü aileye en kısa sürede teslim etmek için 2 ekip aynı anda çalışıyor" diye konuştu.

İHTİYAÇ OLURSA MAKYAJ
Silikondan yapılan yüz ve kollarla ilgili bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Tozoğlu ise, yüzü bağışlanan donöre Hollywood filmlerinde kullanılan malzemelerle gerçeğine çok yakın yüz yaptıklarını söyledi. Prof. Tozoğlu şu bilgileri verdi: "Yüz alım işlemi başlamadan önce Diş Hekimi İsmail Avşar'ın da bulunduğu ekibimizle donörün yüzünün kalıbını çıkarıyoruz. Donör üzerinde işlem yapılırken Hollywood filmlerinde kullanılan malzemelerle protez yüz yapıyoruz. İhtiyaç olursa makyaj da yapılabiliyor." Kolları ve bacakları bağışlanan donörlere ise silikondan ten renginde kol ve bacak yaptıklarını belirten Prof. Dr. Tozoğlu, "Bu tür bağışlarda zamanla yarışıldığı için önceden manken üzerinde kolların ve bacakların prototipini hazırlıyoruz. Çift kolun hazırlanması yaklaşık bir gün sürüyor. Hazırlanan kollar dikişleri görünmeyecek şekilde donöre adapte ediliyor. Kollar takıldıktan sonra hastanın ten rengiyle aynı olması için renklendirici özel boyalar kullanılıyor. Gerçeğine çok yakın bir görüntü oluşturuluyor. Donörün eksiksiz şekilde teslim edilmesi aileyi psikolojik açıdan rahatlatıyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollywood usulü çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN