Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın 'Vali annesi'

Giriş Tarihi: 2.4.2016
Antalya'nın 'Vali annesi'

Sevgi evi çocuklarının 'Vali annesi' Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, son 12 yılda sosyal devlet olma yolunda büyük gelişme yaşandığını anlattı

Antalya Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, 'nin sosyal devlet olma yolundaki son 12 yılda atılan adımların hepsine yakından tanıklık etti. 2004'te Diyarbakır Vali Yardımcılığı görevine atandığından beri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerini koordine eden Baştürk, 2008 yılında Çanakkale'ye ve 2015'te 'ya atanmasının ardından aynı görevi yürüttü. Görev yaptığı illerde halkla büyük bir yakınlık kuran Baştürk'ün kurduğu diyalogun en güzel göstergesi, sevgi evinde kalan çocukların kendisine 'Vali anne' olarak seslenmesi.

TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLUYOR

Yaşanan büyük değişimi anlatan Baştürk, "Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda, 2004'e göre çok büyük bir gelişim yaşandı. 2004 yılında ne kurumlar böyleydi, ne imkanlar. Çok hızlı bir değişim süreci yaşandı. Olumlu gelişmeler peş peşe oldu. Ben de bu değişimde görev aldım. Özellikle 2004-2006 arasında yaşanan değişim inanılmaz bir süreç. Öncesi aklıma geldiğimde tüylerim diken diken oluyor, gözlerim yaşarıyor. 2004'le bugünü kıyaslayınca 'çok iyi durumdayız' diyorum. Geleceğe daha umutla bakıyorum" dedi.

KADIN SIĞINMA EVİ KURDU

'nin İstanbul'un ardından ikinci kadın sığınma evinin Diyarbakır'da kurulmasında büyük emeği olan Baştürk, o günlerden şöyle bahsediyor: "Çok zor koşullarda kurduk. Evi kiralamak bile olay olmuştu. Ev sahibine anlatamamıştık durumu, çok şaşırmıştı. İnsanlar da gelmekten imtina etti. Şiddete bakış çok farklıydı, çok olağanlaşmıştı. 'Barıştıralım gitsin' diye bir anlayış vardı. Biz bu algıyı değiştirdik. Bakış açıları değişti. Daha profesyonel bir bakış açısı var."

ÇOCUKLARA EVDE BAKIM

Baştürk, değişimin devlet korumasındaki çocuklar ile engelli ve yaşlı bakımında da büyük bir gelişim kat ettiğini ifade etti. Daha önce devlet korumasındaki çocukların yurtlarda barındığını hatırlatan Baştürk, "Yetiştirme yurtlarında koşullar sağlıksızdı. Bir bakıcı annemiz 20-30 çocuğa yetişmeye çalışıyordu. Şimdiki modeller çok farklı. Artık sevgi evi modeline geçildi. Çocuklarımız ev yaşantısı içerisinde azınlık psikolojisinden, dezavantajlılık psikolojisinden kurtuldular" diye konuştu.

DEVLET BABALIĞINI GÖSTERMEK

Sorumluluk alanının çok incelikli ve nazik olduğunun altını çizen Baştürk, "Toplumu iyi tanımak gerekiyor. Topluma rağmen hizmet edilmiyor. İnsanları mutlu etmek gerekiyor. Devlet babalığını göstermek için aynı dili konuşmak lazım" şeklinde konuştu. İki çocuk annesi olan Baştürk, anne olmasının da bu konulara bakışını etkilediğini ifade etti.

SALONLAR DEĞİL VAROŞLAR

Türkiye genelinde atanan ikinci grup olan 7 kadın kaymakam arasında yer alan Baştürk, 23 yıllık memuriyet hayatında staj dönemiyle birlikte 15 farklı ilçede çalıştı, 10 tayin gördü. Memuriyet hayatı boyunca çalışma alanı konferans salonları, takım elbiseli ve üniformalı toplantılar olmayan Baştürk, sürekli olarak 'dezavantajlı gruplar' diye adlandırdığı varoşlar, sokak çocukları, şiddet mağduru kadınlar ve engellilerle yakın şekilde çalıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın 'Vali annesi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN