Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Falezlere kıymayın

’nın simgesi falezler rant baskısı ile sürekli tahrip ediliyor. Oldu bitti ile yapılanlara hiçbir kurum karşı duramıyor, yasalar uygulanamıyor

Giriş Tarihi: 8.4.2016
Falezlere kıymayın
Antalya'nın en önemli doğal sembollerinin başında gelen ve şehrin simgelerinden biri olan falezlerdeki başıboş görüntü düşündürüyor. Yıldız Teknik Ünivetsitesi'nin Konserve Koyu hakkında hazırladığı geoteknik raporda, 'dalgalardan bile korunmalı' diye vurgulanan falezlerde yer alan kaçak yapılar, falezlerdeki kaderine terk edilmiş durumunu gösteriyor. Korunmak bir yana denizden getirilen iş makineleri ile kayalıkları dümdüz edilen ve üzeri betonla kaplanan falezlerin bu hali "'nın sahibi yok" dedirtiyor.

SON ÖRNEK BAMBUS OLDU
Falezlerde yaşanan son kötü örnek ise sosyete plajı olarak bilinen Bambus'ta yaşandı. Muratpaşa Belediyesi'nin plajda süren inşaat çalışmalarını durdurmak ve ruhsatsız yapıları yıkmak için karar almasına ve Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'ndan 'falezlere zarar vermeyecek şekilde işlemi yapılabilir' izni almasına karşın yıkım işlemi yargıya takıldı. Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi 'firma adına telafisi güç zararların doğabileceği' gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar sonrası bölgeye beton döküldü ve bu kez de doğada telafisi mümkün olmayan zarar meydana geldi. Konuyla ilgili son sıcak gelişme ise A Platformu (Antalya Burdur, Isparta Denizli Kaş) Sözcüsü Hediye Gündüz'ün falezler üzerinde betonlaşmaya göz yumulduğu iddiasıyla, Antalya 1. Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması oldu. SİT alanı olan Antalya'nın falezlerinin korunması için koruma kurullarının denetim yapmakla mükellef olduğu vurgulanan ve sorumluların görevi ihmal suçu işlediği iddia edilen suç duyurusunda Antalya'nın falezleri üzerine beton dökülerek plajlar yapıldığı belirtilerek Bambus Plajı ile Barut Otel Plajı örnek gösterildi.

ECRİMİSİL KİRA OLDU
Falezlerde yaşanan bu kaderine terk edilmişliğin en büyük nedenlerinden biri de ecrimisil cezalarının yetersiz kalması. Ecrimisil ödenmesinin ardından işgalin tahliyesi zorunluluğu kuralı uygulanmayınca, ecrimisil adeta kira halini aldı. Bu durum rakamlara da yansıdı. ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 2015 yılında Kaleiçi ve Karpuzkaldıran Askeri Kamp arasındaki bölgede kıyı kenar çizgisi altında kalan 16 işgal tespit etti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, toplam 1 milyon 499 bin 604 TL ecrimisil bedeli tahakkuk ettirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Ecrimisil İşlemlerinin Uygulanması konulu genelgesinde net hükümler bulunmasına karşın, ecrimisil tahsil edilen işgallerde tahliye yapılmadı. İşgaller artarak devam etti.

16 İŞGAL TESPİTİ VAR
Bakanlığın genelgesinde, "…işgal edilen Hazine taşınmazlarının tahliyesi, defterdarlık veya mal müdürlüğünün talebi üzerine, bulunduğu yer mülki amirince en geç 15 gün içinde sağlanarak, taşınmaz idarece görevlendirilecek memurlara boş olarak teslim edilir" deniliyor. Aynı genelgede, tahliyenin sağlanamaması halinde, yeniden ecrimisil bedelinin isteneceği vurgulanarak, bu durumun taşınmazdaki kullanımın devamı hakkını vermeyeceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Falezlere kıymayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN