Falezlerde olaylı

Giriş Tarihi: 9.4.2016
Falezlerde olaylı yıkım

SABAH Akdeniz’in gündeme getirdiği falezlerdeki doğa katliamına Muratpaşa Belediyesi müdahale etti

Antalya'da 1'inci derece doğal SİT statüsündeki falezlerde kayaların kırılarak betonlanması ile oluşturulan plajda a başlandı. SABAH Akdeniz dünkü sayısında falezlerdeki tahbiraba dikkat çekmiş ve bunun son örneği olan Bambus plajına dikkat çekmişti. Belediye yetkilileri plajın betondan temizlenmesinin 1 hafta alacağı bildirdi.

KIRICI İNDİRİLDİ
Muratpaşa Belediyesi Zabıta ve Fen İşleri'ne bağlı yaklaşık 50 kişilik ekip sabah saatlerinde plaja geldi. Yıkım için hiltiler, jeneratörler sahile indirildi. Üzeri tamamen betonla kaplanan falezlerde gerçekleşen tahribat, betonun sökülme işlemiyle birlikte ortaya çıktı. Beton dökülmeden önce falezlerin üzerinin demir profillerle kaplandığı, plajın dışardan görülmesini engellemek için kayalıklara tuğla duvar örüldüğü ve sahilin bir kısmının da moloz atıklarıyla doldurulduğu görüldü. Belediye öğleden sonra bölgeye kırıcı sevk etti. Kırıcı vinç yardımı ile plaja indirildi. Zabıtayla tartışan ve aralarında işletme sahibinin oğlu olduğu ileri sürülen bir kişinin de bulunduğu üç kişi polis tarafından gözaltına alındı.

İKİ KEZ MÜHÜRLENMİŞTİ
Muratpaşa Belediyesi, Bambus Plajı'nı Nisan 2014 ve Mayıs 2015'te yine çalışmaları nedeniyle mühürlemişti. Belediyenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Haziran 2015'te plajda yapılan incelemenin ardından hazırlanan yapı tatil zaptında, plajda ruhsatsız ve kaçak bölümler 3 sayfa anlatılmıştı. Belediyenin imar arşiv dosyasında herhangi bir inşaat ruhsatına rastlanılmayan plajda idari ofisten tuvaletlere, duş ve giyinme odalarından teras ve merdivenlere, kafeye kadar her şeyin ruhsatsız olduğuna raporda yer verildi. 12 Mart günü bir şikayet üzerine yine Bambus Plajı'nda zabıta tarafından yapılan incelemede, deniz dubasıyla plaja kepçe ve paletli ekskavatör getirildiği, falezlere beton döküldüğü, demir çakıldığının belirlendiği ve falezlere zarar verildiğinin gözlendiği de belirlendi. falezlerinde yıkımı başlayan plaj gibi onlarca kaçak işletme bulunuyor. Belediye'nin diğer kaçaklarla ilgili de harekete geçmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Falezlerde olaylı yıkım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN