Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırım cenneti

Giriş Tarihi: 13.4.2016
Yatırım cenneti Antalya

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, 2015’te 276 milyon liralık yatırım yaptıklarını, 2016’da yapılacak yatırımın 641 milyon lira olacağını bildirdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Nisan ayı meclis toplantısında kabul edilen 2015 yılı faaliyet raporu ile bilgi verdi, muhalefetin eleştirilerini yanıtladı. Büyükşehir'in 2015 yılında gerçekleşen bütçesinin rakamlarla yazılmış bir başarı öyküsü olduğunu belirten Türel, 2014 yılında göreve geldiklerinde 1 milyar 275 milyon olan borç devraldıklarını, bu borcun 420 milyon 44 bin lirasını ödeyerek, 854 milyon 956 bin liraya düşürdüklerini söyledi.

FAİZ YATIRIMA GİTTİ
'Para yok' mazeretine sığınanların kendilerine iki kat borç bıraktıklarını kaydeden ve Büyükşehir'in 2 yılda geldiği noktayı hatırlatan Türel, "2015 yılı borçlanma rakamımız taslak bütçemizde 75 milyon olmasına rağmen hiç borçlanmadık. Biz geçmişteki borçları ödemeseydik yaklaşık 60 milyon lira faize gidecekti. Şimdi ne oldu? Bu borçları ödedik ve 60 milyon lira kasada kaldı. Bunları yatırıma dönüştürdük" diye konuştu. 2013 ile 2015 bütçeleri ve faaliyetlerinin kıyaslamasını yapan Başkan Türel: "Geçmişte faiz ödemeleri gelirin yüzde 23'ünü oluşturuyordu şimdi bu yüzde 10.3'e düşmüş. 2015 yılı 12 ay itibariyle ödenen yatırım bedeli 276 milyon lira. Büyükşehir Belediyesi'nin bizden önceki beş senedeki toplam yatırım harcaması 273 milyon lira. beş senede yapılan toplam yatırım miktarından daha fazla yatırımı sadece 2015'te yapmayı başarmışız" dedi. 2016'da gerçekleşecek 1 milyar 460 milyon liralık tahmini bütçede 641 milyonluk bir yatırım bütçesi önerildiğini vurgulayan Türel, "Sadece ilk etap raylı sistem yüklenici firmasıyla yaptığımız pazarlık neticesinde belediyenin 60 milyon lira tasarrufunu sağladık. 2014 öncesi iptal edilen yatırımlarla ilgili ödediğimiz rakam da 114 milyon lira" şeklinde konuştu. Belediyenin alacaklarına yönelik tahsilatları neredeyse yüzde 100 artırdığına dikkat çeken Türel, "Personeline borçlu olan Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin artık personeline hiç borcu yok. 7 milyon liralık personel borcunu da sıfırladık" dedi.

DENETÇİ RAPORU TRAJİ KOMİK
Muhalefetin denetçi raporunda, belediyenin taslak bütçeden daha fazla gelir elde etmesini eleştirmesini trajikomik olarak nitelendiren Başkan Türel, "Açıkçası biz taslak bütçede düşündüğümüzden daha fazla gelir elde etmişiz. İyi yapmışız diye düşünürken, tabi zaman 'yı Prag gibi Venedik gibi yapın. Yani Antalya'da Prag gibi Venedik gibi hiçbir şey yapmayın diye eleştirilere maruz kaldığım için bunları da yadırgamamam gerektiğini açıkçası ifade ediyoruz. Keşke Antalya da Prag gibi Venedik gibi 100 sene önce alt yapısını bitirseydi de şimdi biz bu işlerle uğraşmıyor olsaydık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırım cenneti Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN