Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sakızoğlu davasında bin 200 yıl hapis çıktı

Giriş Tarihi: 15.4.2016
Sakızoğlu davasında bin 200 yıl hapis çıktı

’da ‘Ferrarili müteahhit’ olarak bilinen ve halen firarda olan Ahmet Sakızoğlu’na 532 yıl hapis cezası verildi. 29 sanığın mahkum olduğu davada toplamda bin 200 yıl hapis arı çıktı

Antalya'da proje üzerinden maket ev satarak 500 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılanan Ahmet Sakızoğlu 532 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Aynı dava kapsamında yargılanan 29 sanık ise toplamda bin 200 yıl ceza aldı. 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya firari sanık Ahmet Sakızoğlu katılmazken tutuklu sanıklar Orhan Erdoğmuş, Tüner Çiçek, Hakan Keskin, Ümit Daldal ile tutuksuz yargılanan Erhan Toğrul, İsmail Erdoğmuş, Süleyman Bukurcu, Ali Gököz, Ufuk Kutağ ve Leyla Eren bulundu. Duruşmada dolandırılan 150 mağdur da yer aldı.

'BİZ SUÇSUZUZ' İDDİASI
Mahkeme Başkanı Nihat Altuğ, sanıklardan son savunmalarını yapmalarını istedi. Sanık sandalyesinde oturan 10 sanık, kendilerinin suçsuz olduğunu, sadece işveren ve çalışan kapsamında kendilerine verilen görevlerin yerine getirildiğini söyledi. Davadaki şikayetçiler gibi kendilerinin de mağdur olduğunu belirten sanıklar, beraatlarını ve tahliyelerini talep etti. Avukatlar ise müvekkillerinin suçsuz olduğunu iddia etti.

REKOR CEZA VERİLDİ
Yapılan yargılama sonunda mahkeme arını açıkladı. 32 sanıklı 'Ferrarili Müteahhit' olarak bilinen Ahmet Sakızoğlu davasında 4 kişinin beraat ettiği açıklandı. Geri kalan 29 sanığa ise en azı 1 yıl 11 ay 10 gün ile 532 yıl arasında değişen toplam bin 200 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, Sakızoğlu'nun dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla hakkında 176 şikayetçi yer aldığı için dosyada her şikayetçi için 3'er yıl olmak üzere 528 yıl ile örgüt suçundan ise 4 yıl olmak üzere toplamda 532 yıl hapse mahkum olduğunu açıkladı.

ADALET YERİNİ BULDU
Kararın açıklanmasının ardından şikayetçi olan 150 kişi ise adaletin yerini bulduğunu söyledi. Yapanın yanına kar kalmadığını da belirten Ahmet Sakızoğlu madurları, "Bizim giden paralarımız geri gelmeyecek ancak bu kişilerin ceza alması bizim acımızı biraz olsun hafifletti. Mahkeme günlerce sabahın saat 7'sinden akşam saat 20'lere kadar çalışarak davayı sonuçlandırdı. Adalet yerini buldu" diye konuştu.

ELEKTRONİK KELEPÇEYİ KIRMIŞTI
'Ferrarili Müteahhit' olarak bilinen Ahmet Sakızoğlu., 31 Mayıs 2013'te tutuklanmış ve 14 ay sonra tutuksuz yangılanmak üzere elektronik kelepçe ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Sakızoğlu 31 Mart 2014''e Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisini fırsat bilip elektronik kelepçeyi kırarak kayıplara karışmıştı. Yaşanan bu olayın ardından Sakızoğlu'nun yakalanması için hakkında interpol aracılığı ile kırmızı bülten çıkartılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakızoğlu davasında bin 200 yıl hapis çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN