’ya AR-GE şart

Giriş Tarihi: 16.4.2016
Antalya’ya AR-GE merkezi şart

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, bir dizi ziyaret için geldiği ’da işadamlarına hitap ederek Antalya’da bir AR-GE olmamasının kabul edilemez olduğunu söyledi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bir gününü Antalya'ya ayırdı. Işık, Bakırlıtepe'da bulunan Türkiye Ulusal Gözlemevi'nin ziyaret eden ilk bakan oldu. Bakan Işık, gözlemevinin çevresinde bulunan taş ocaklarının gözlem yapılmasına zarar verdiğini ve gerekli tedbirlerin alınacağı müjdesini verdi. Bakan Işık daha sonra Vali Muammer Türker ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i makamlarında ziyaret etti. AK Parti Antalya İl Başkanlığını da ziyaret eden Bakan Işık, Kepez İlçe Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı.

AESOB'DAN DOSYA
Bakan Işık daha sonra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından düzenlenen ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, işadamları, siyasetciler ile esnaf temsilcilerinin katıldığı toplantıya katıldı. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (AESOB) bağlı 75 oda başkanı da hazır bulunduğu toplantı öncesi AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Bakan Işık ile bir görüşme yaparak esnafın beklentilerini içeren bir dosya sundu. Bakan Işık, Antalya esnafının sorunlarının çözümü noktasında elinden gelen gayreti göstereceğini ifade etti.

NİTELİKLİ SANAYİ ÖNEMLİ
Su Hotel'de gerçekleşen yemekli toplantıda konuşan Bakan Işık, turizm ve sektörlerinin öneminden bahsederek, "Bir Maldivler değilseniz, üretimi ihmal edemezsiniz. AK Parti iktidarı olarak üretime çok önem verdik ve 2008 krizi bizim için de ciddi bir test oldu. Ne kadar dirençli bir ekonomimiz olduğunu 2008 kriziyle gördük" dedi. Antalya'da AR-GE olmamasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Bakan Fikri Işık, "Antalya turizmde İstanbul'dan sonra en önemli destinasyondur. Rusya krizinden sonra turizm ve tarım ciddi sıkıntılar yaşıyor. Tarım ürünlerindeki katma değerin yükselmesi açısından gerekli adımları atacağız. Bu amaçla Kumluca'ya Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışmalar devam ediyor. Bir sorun çıkmazsa imar planı çalışmaları tamamlanacak. Ondan sonra gereken adımlar hızlı bir şekilde atılacak. Nitelikli sanayiyi de Antalya'da gerçekleştirebilirsek Antalya hızla büyür. Orta ve yüksek ölçekli sanayinin gelişmesinin yanı sıra yeşil yerli yenilikçi sanayi gelişmeli. Antalya'da şuan AR-GE merkezi yok. Sanayici ve işadamlarından rica ediyorum. AR-GE merkezleri açsın. Antalya, marka başvurularında 5'inci patent başvurularında ise 6'ncı olan bir şehrin. Antalya'da, AR-GE merkezi olmaması kabul edilemez. Sanayi devriminin ilk 3'ünü Türkiye tribünden izledi bunu kaçırma şansı yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’ya AR-GE merkezi şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN