Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçiye destek yüz güldürdü

’da devlet desteğiyle fabrika sahibi olan yada işini büyüten çiftçi sayısı 148’e, verilen hibe desteği ise 55 milyon liraya ulaştı

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Çiftçiye destek yüz güldürdü
Örtü altı ın başkenti Antalya, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programından aslan payını alan illerden biri oldu. 2005 yılında başlayan ve son yıllarda destek tavan oranları artan program kapsamında sıfırdan modern bir tesis sahibi olan yada işlerini büyüten çiftçi sayısı 120'ye, erilen hibe desteği 55 milyon liraya ulaştı.

MAKİNE ALIM DESTEĞİ
2015 yılında da destek alan 28 işletmeyle ise 16 milyon liralık destek için sözleşme imzaladı. Böylece destek alan işletme sayısı 148'e ulaşırken, verilen toplam hibe destek de 71 milyon liraya ulaştı. Ekonomik yatırımların yanı sıra program kapsamında ikinci başlık olarak makine ekipman alımları da desteklendi. Şimdiye kadar 8 bin 775 çiftçiye yüzde 50 hibe desteği verildi. Destek oranı 28 milyon lirayı buldu. Böylece her iki başlıktaki toplam 98 milyon lira hibe desteği verildi. İşletme sahiplerinin yaptığı yatırımla birlikte ise toplam yatırım tutarı ise böylece 200 milyon lirayı geçti. Toplamda 2 bin kişi iş sahibi oldu.

TARIM VE SANAYİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, tarımsal ve bitkisel ürünlerin işlenmesi, muhafaza edilmesi, paketlenmesi ve pazara sunulmasıyla ilgili yatırım yapan küçük ve orta ölçekli işletmelere destek verdiklerini belirterek, "İlk hedefimiz tarımsal üretimin sanayiyle entegrasyonunu sağlamak. Tarımsal ürünlerin işlenmesini ve katma değer oluşturmasını temin etmek. Üreticimizin ürettiği ürünleri bu tesisler vasıtasıyla pazara sunulabilir hale gelmesi ve markalaşmasını sağlamak" şeklinde konuştu. Dallı, en çok destek verilen alanın bitkisel ürünlerin işlenmesi olduğunu ifade etti. Zeytinyağı fabrikası, meyvesebze paketleme tesisi gibi 44 bitkisel üretim için destek verdiklerini anlatan Dallı, 10 milyon liranın üzerinde destek verildiğini açıkladı. Dallı 2. sırada ise 32 tesis ve 8 milyon liralık hibe destek ile soğuk tesisleri geldiğini anlattı.

POZİTİF AYRIMCILIK VAR
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı kadın ve genç çiftçilere pozitif ayrımcılık yaptıklarını anlattı. Şimdiye kadar 7 kadın girişimciye hibe destek verdiklerini anlatan Dallı, bu kadın çiftçilerin sera tesisi, soğuk hava deposu, zeytinyağı fabrikası, keçi yetiştirme, keçi sütü, salamura zeytin tesisi alanlarında işletme sahibi olduğunu söyledi.

HAYVANCILIK İÇİN KOORDİNATÖR
Antalya'da öncelikleri arasında daha önce hayvancılığın olmadığını ifade eden Dallı, son yıllarda hayvancılığın da destek kapsamına eklendiğini söyledi. Dallı, toplam 15 et ve süt ürünleri tesisine 4 milyon lira destek verildiğini açıkladı. Antalya'da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu şubesi de kurulacağını ve koordinatör atanacağını açıklayan Dallı, desteklerin artık bu kurum koordinasyonunda yürütüleceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçiye destek yüz güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN