Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minikleri projesi koruyacak

Muratpaşa Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin ‘İhmal ve İstismara Karşı Yaşam Becerileri Kazandırma Projesi’ ’da uygulanmaya başlandı. Hedef geneline yayılması

Giriş Tarihi: 21.4.2016
Minikleri Antalya projesi koruyacak
Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Muratpaşa Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nin hazırladığı 'İhmal ve İstismara Karşı Yaşam Becerileri Kazandırma Projesi' 'ye model olacak. Son günlerde 'nin gündeminden düşmeyen çocuk istismarının engellenmesini amaçlayan ve 2 yıl önce psikolojik danışmanlardan oluşan 17 kişilik bir ekip tarafından hazırlanan proje, 2015 yılında pilot uygulama sürecini tamamladı. Muratpaşa ilçesinde başlayan proje, bu yıl tüm genelinde uygulanmaya başlandı.

ÖZGÜN PROJE
Literatürde az sayıda yabancı çalışma dışında kaynak olmaması nedeniyle, sıfırdan oluşturulan projede yer alan resimler bile Antalya'da yaşayan öğretmen ve öğrenciler tarafından çizildi. Yabancı kaynaklardan alınan tanıtım filmlerinde seslendirmeler de proje ekibi tarafından yapıldı. Hedef, projenin Türkiye geneline yayılması. Proje, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) üyesi işadamlarına tanıtıldı. Psikolojik Danışman Fulya Alpan, projenin son günlerde ihmal ve istismar konusunun gündeme gelmesi nedeniyle yapılmadığını, projeye 2 yıl önce start verildiğini vurguladı. Uygulamaların anaokullarında, ilkokul ikinci sınıflarda ve 10'uncu sınıflarda gerçekleştirildiğini anlatan Alpan, "Gelecek yıl rehberlik çerçeve planına girecek ve artık her yıl tekrarlanacak" dedi.

İLKOKUL VE LİSE FARKLI
Çocuklara kendilerini korumaya yönelik beceriler kazandırmayı hedeflediklerini ifade eden Fulya Alpan, "Özel bölgelerini bilmeleri, iyi ve kötü dokunma, hayır diyebilmek, güvenlik çemberi gibi konu başlıklarında eğitim veriliyor. Anaokulu ve ilkokulda ihmal ve istismarı anlatmıyoruz, kendini koruma, duygularını tanıma gibi konuları anlatıyoruz. Çığlık atmasını öğretiyoruz. Lisede ise konular daha detaylandırılıyor. İnternetten gelecek istismarı da konu ediyoruz" dedi. Anaokulu ve ilkokulda bu eğitimlerin masallar ve şarkılarla verildiğini anlatan Alpan, "Mesela resimlerini bir öğrencimizin çizdiği tavşancık ve hain kurt masalıyla minik öğrencilerimize istismarı üstü kapalı olarak anlatıyoruz. Özel bölgeler konusunu, kağıt bebeklere elbise giydirerek, boyama kitaplarıyla anlatıyoruz. 'Hayır derim' şarkısıyla, kötü taleplere hayır demesini öğretiyoruz. Sloganlarımızı bulmacalarla anlatıyoruz" diye konuştu.

ÖNLEMEK GEREKİYOR
Projenin önemli özelliklerinden birinin de öğrenci-öğretmen, veli ve idarecilerin sunumlarının bir arada yapılması olduğunu hatırlatan Alpan, "Sadece öğrencileri de değil, öğretmenleri ve aynı zamanda anne ve babaları bilgilendirmeyi hedefliyoruz. İhmal ve istismarın ne olduğu, çocukların nasıl korunacağı, çocuklarla nasıl iletişim kurulacağı gibi konuları anlatıyoruz. Örnek vakaları tartışıyoruz" dedi. Antalya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Sarıgöl de ihmal ve istismarın milyonlarca çocuğu ve ailesini etkileyen toplumsal bir sorun olduğunu belirterek, "İhmal ve istismarın ortadan kaldırılması için gerekli tedbirleri almak ve yürürlüğe koymakla hepimiz mükellefiz. Bu konunun çözümü için topyekun hareket etmek zorundayız. Bu işte en önemli kısım, olay olmadan önlemektir" ifadelerini kullandı.

19 İLÇEDE DE UYGULANIYOR
Bu noktada hazırlanan projenin önemli bir rol üstlendiğinin altını çizen Sarıgöl, pilot uygulaması 2015 yılında tamamlanan projeyi Antalya'da 19 ilçede tüm okullarda uygulamaya başladıklarını açıkladı. Projeyle ilgili Mayıs ayında okullardan gelecek raporlar sonucu yeniden kılavuz kitapçık oluşturacaklarını ifade eden Sarıgöl, Bu şekilde projemiz sürekli devam edecek ve güncellenecek. Projemizi resmi ve özel tüm okulların çalışma programına koyuyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minikleri Antalya projesi koruyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN