Expo bereketiyle birlikte açılacak

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Expo bereketiyle birlikte açılacak

1.5 milyar liralık bütçesiyle Cumhuriyeti tarihinin bugüne kadar üstlendiği en büyük uluslararası organizasyon olan EXPO 2016 , bereketiyle birlikte açılacak

'nin bugüne kadar üstlendiği en büyük uluslararası organizasyon olan EXPO 2016 Antalya, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından resmi törenle açılıyor. Açılışa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vincente Loscertales ile aralarında büyükelçilerin de bulunduğu davetliler katılacak.

1.5 MİLYAR LİRALIK PROJE
EXPO alanında ilk ağaç Ocak 2014'te düzenlenen törenle dikilirken, o tarihten bugüne kadar çalışmalar hız kesmeden devam etti. EXPO 2016, son yıllarda 'de belli bir alanda yapılan en büyük yatırım olacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, EXPO 2016'nın toplam proje maliyetinin 1.5 milyar liranın üzerinde olduğunu açıklamıştı.

YATIRIM ATAĞINA GEÇİLDİ
EXPO 2016 bereketiyle birlikte açılacak. 'nın EXPO'ya ev sahipliği yapma hakkı kazanmasıyla Antalya'da eşine az rastlanır bir yatırım atağı başladı. Antalya'nın bu süreçte G20 Zirvesi'ne de ev sahipliği yapması, yatırımın boyutunu da arttırdı. Sadece karayolları alanında yapılan yatırımlar 300 milyon lirayı buldu. Antalya'yı EXPO alanına bağlayan güzergahta 12 adet katlı kavşak hayata geçti. Bu yatırım atağı çerçevesinde hayata geçirilen 841.5 milyon lira bütçeli 41 tesisin açılışını da EXPO 2016 Antalya'nın açılışı öncesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu birlikte yapacak. Turgut Özal Spor Salonu önündeki alanda gerçekleşecek törene, iki lider Antalyalılara birlikte seslenecek.

ASLAN PAYI RAYLI SİSTEMİN
Açılışı yapılacak 41 tesisin toplam bütçesinin 410.9 milyon liralık bölümünü raylı sistem 2'nci aşama projesi ve raylı sistem araç temini oluşturuyor. Raylı sistem araç temini de dahil olmak üzere Büyükşehir Belediyesi'nin 10 projesinin toplam yatırım bedeli ise 285.7 milyon liraya ulaşıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin sadece G20 Zirvesi ve EXPO 2016 bağlantı yollarının ve köprülerinin yapımı için harcadığı bütçe 90 milyon lirayı aşıyor.

OLİMPİYAT AÇILIŞI GİBİ
EXPO'nun resmi açılış töreni, AIPH'nin Kongre Merkezi fuayesinde düzenlenecek resepsiyon ile başlayacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı konuşmaların ardından davetliler ülke bahçelerini gezecek. Tören, EXPO Kulesi önünde yer alan meydana kurulan sahnede ve EXPO gölü içerisinde sergilenecek su, ses ve ışık gösterisi ile son bulacak. Resmi açılışın ardından EXPO sergi alanı 23 Nisan'dan itibaren ziyarete açılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Expo bereketiyle birlikte açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN