Çevrecilikte hedef bildirgesi

EXPO 2016 devletin zirvesinin katılımı ile ziyarete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Expo 2016 Antalya’nın çevrenin korunması konusunda uluslararası mesaj verebileceğini bildirdi

Çevrecilikte hedef Antalya bildirgesi
Türkye'nin ilk EXPO'sunun açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımlarıyla yapıldı. Aksu İlçesi'nde bin 121 dekarlık alanda 1.8 milyar TL'lik bir yatırımla oluşturulan EXPO alanının resmi açılış töreni, alan içinde yer alan 'nin en büyük kongre merkezinde gerçekleşti. Törenin sunuculuğunu ise Burcu Esmersoy ve Vatan Şaşmaz üstlendi.

MİLLİ BİR PROJE
Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, EXPO 2016 Antalya'nın hazırlıklarını büyük bir itina ve hassasiyetle yürüttüklerini belirterek, "Başından beri milli bir proje olarak gördük. Sadece 'nın değil, tüm 'nin ortak iradesinin, kamu özel sektör işbirliğinin ürünüdür. Bu sergi alanının şehrimizin ve ülkemizin simgelerinden biri haline geleceğine inanıyorum" şeklinde konuştu. Türkiye'nin yüzde 32'si endemik 12 bin bitki türüne ev sahipliği yaptığını, Avrupa'daki tüm endemik bitkilerden daha fazlasına sahip olduğunu hatırlatan Erdoğan, bu zenginliğin en büyük tehdidin ise küresel ısınma ve iklim değişikliği olduğunu söyledi. Erdoağn, "Bu konuda küresel ölçekteki en önemli adımlardan birisi atılıyor. BM himayesinde New York'ta gerçekleşen Paris anlaşmasında ülkemizi Çevre Bakanımız temsil ediyor. Bu gelişmenin kuraklık ve çölleşmede hayırlı olmasını temin ediyorum. Bu konuda dünyayı samimi davranmaya davet ediyorum" diye konuştu.

ANTALYA BİLDİRGESİ
Bilhassa az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için bu sürecin büyük önem taşıdığını ifade eden Erdoğan, "BM Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12'nci Taraflar Konferansı'na Ekim ayında Ankara'da ev sahipliği yaparak bu konuya verdiğimiz önemi gösterdik. Çevrenin korunması, ülkemizin temel öncelikleri arasında olmaya devam edecektir. EXPO 2016 Antalya süresince ülkemizin botanik zenginliğinin küresel tanıtımının yanı sıra yapılacak akademik çalışmalar ve toplantılarla ülkelerin bu çerçevede ortak bir platformda buluşmasını arzu ediyoruz. Sergi süresince düzenlenecek çalışmalar sonunda bu alanda önemli bir ortak tavrı ifade eden Antalya bildirgesini inşallah uluslararası topluma armağan edebiliriz" dedi.

BÜYÜK GAYRET VAR
Başbakan Ahmet Davutoğlu, EXPO için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadıklarını belirterek çok çalışıp büyük bir gayret gösterdiklerini söyledi. Hem yeşillendirme bilinci, hem de kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçladıklarını açıklayan Davutoğlu, "EXPO için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Her türkü çalışma ve gayreti gösterdik. Çalışkan bir ekip ve cömert bir bütçe EXPO için her zaman bizimle birlikte oldu. Türkiye olarak EXPO 2016 ile tarım bahçecilik alanları ile çevreyi ve tarım alanlarını yeşillendirmeyi ve bu deneyimleri paylaşıp kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Burada yeşil şehir ve alternatif enerji konusunda çalışmalar yapılacak. Çevreye karşı duyarlı olmak da amaçlarımız arasında" diye konuştu.

İNSANLIK ONURU VURGUSU
Başbakan Davutoğlu, EXPO'nun Türkiye'ye yapılmasının tesadüfi olmadığının altını çizerek şöyle konuştu "Bu keskin bir siyasetin eseridir. Daha kaliteli bir demokrasi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye etrafındaki ateş çemberine rağmen vatansız yersiz yurtsuz kalan insanların sığındığı bir yer oluyorsa bu hiç şüphesiz ki derin demokrasi ve güçlü siyasi iradeyle mümkündür. Dünyaya günlük ve kısa vadeli bir gözle bakmıyoruz. Akdeniz havzasını tehdit eden göç, rejim tehdidi çatışmalar, doğal kaynakların yanlış kullanımı ekonomik eşitsizlikle gibi konulara da aynı özenle bakıyoruz. Bugün dünyanın en ücra köşelerine dahi insani yardımlar ulaştırmaya çalışan bölgesindeki siyasi sorunların çözümünde ön alıcı siyasi roller üstlenen Türkiye bütün değerlerin insani onurun en güçlü savunucusudur. Ancak üzülerek söylemeliyi ki Türkiye bu alanda çoğu zaman yalnız bırakılıyor. Ama tek başına da kalsa da insanlık onurunu savunmaya devam edecektir."

ÇİÇEK VE ÇOCUK TEMASI
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise çiçek ve çocuk temasının önemine dikkat çekti. Çelik, "İnanıyoruz ki çiçekler baharın, çocuklar barışın simgesidir. Çiçekler arının, çocuklar yarının umut kaynağıdır. Çiçekler açtıkça bahardan, çocuklar güldükçe yarından umudumuzu kesmeyeceğiz. İşte bu nedenle ülke bahçelerini, ülke çiçeklerini ve 23 Nisan dolayısıyla ülke çocuklarını Antalya'da buluşturuyoruz" şeklinde konuştu.

BİZİM RUSLAR
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da EXPO'ya rekor seviyede katılım olmasının önemine dikkat çekerek, "52 ülke, 7 uluslararası örgüt EXPO'ya katılıyor. Biz, komşumuz Rusya'yı da görmek isterdik ama uçak düşürme hadisesi sonrası katılamadı. Ama Antalya'da yaşayan Rus kardeşlerimiz talep etti, kültürlerini tanıtmaları için stant verdik" diye konuştu.

ÇİÇEK VE ÇOCUK
EXPO için çiçek ve çocuk temasını tercih ettiklerini hatırlatan Erdoğan, "Çocuklarla çiçekler arasındaki saflık, masumiyet ilişkisi, bizim de ilham kaynağımız oldu. Bu temanın seçilmiş olması, geleceğimizin teminatına karşı verdiği önemin bir göstergesidir. Biz doğayı, bir miras değil gelecek nesillerden bir emanet olarak aldığımızın bilincindeyiz" dedi. 2003'ten beri 3.5 milyar fidanı toprakla buluşturduklarının altını çizen Erdoğan, "2003'te 21 milyon hektar olan orman alanını 2016'da 22 milyon hektara çıkarttık" dedi. Türkiye'nin toprakla ilişkisini sağlam tutması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "2023 yılında tarım üretimimizi 150 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun 40 milyar dolarını ihracat olarak değerlendirmek istiyoruz. Sulanabilir alanı 5.4 milyon hektardan 8.5 milyon hektara çıkartmayı arzu ediyoruz. Kat ettiğimiz mesafe, rahatça bu hedeflere erişebileceğimizi gösteriyor" dedi.

AÇILIŞA KATILANLAR
'Çiçek ve çocuk' teması, 'Gelecek nesiller için yeşil bir dünya' sloganıyla düzenlenen ve 6 ay sürecek olan Expo 2016 Antalya'nın açılış töreni için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte geldi. 1121 dekarlık alanın etrafı ve içinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Kongre merkezindeki törene sadece davetliler girebildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevrecilikte hedef Antalya bildirgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN