Dokunanı yakıyor

’li Mustafa Akaydın döneminde borç batağına sürüklenen AKSAV’ın yönetiminde yer alanlar hacizlerle karşı karşıya kalıyor. Milletvekili seçilen Akaydın ise 3 maymunu oynuyor

Giriş Tarihi: 26.4.2016
Dokunanı yakıyor
Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin organizasyonu için 1995 yılında kurulan, 2014'te ise mali durumu nedeniyle faaliyetlerini durdurmak durumunda kalan Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) arkasında film gibi bir hikaye bıraktı. 'li Mustafa Akaydın'ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde borç batağına sürüklenen AKSAV'ın son dönem yürütme kurullarında yer alan isimler 1.2 milyon liraya ulaşan vergi ve sigorta borcuyla ilgili haciz işlemiyle karşı karşıya kaldı. Bunu diğer alacaklıların haciz tebliğleri izledi. Toplam borcun 2.5 milyon lira olduğu konuşuluyor.

İKİ İSİM DE TEPKİLİ
Haciz kıskacına giren isimler arasında Tufan Dağıstanlı, Hüseyin Şanlı ve Yılmaz Erel gibi AKSAV'da uzun süre yöneticilik yapan isimlerin yanı sıra, Arif Bulut ve Faruk Sayın gibi sadece 'taşın altına elini koymak' amacıyla AKSAV yönetimine girmiş isimler de bulunuyor. Zaten yönetimdeki isimlerden sadece Bulut ve Sayın'ın üzerinde mal varlığı olması da onları bu hikayenin en büyük mağdurları yapıyor. Haciz gönderilen ve mal varlıklarına tedbir konulan her iki isim de kendilerini yalnız bırakanlara tepkili.

ÜZERİMİZE KALMIŞ BİR CESET
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) adına AKSAV yönetime giren işadamı Faruk Sayın 3.5 yıldır iş hayatının durma noktasına geldiğini belirterek isyan ediyor. Sayın hem kendisini yalnız bırakan ATSO yönetimine, hem de AKSAV'ın tüm sorumluluğunu üzerlerine yıkan eski Büyükşehir Belediye yönetimine tepkili. Esas sorumluların geri çekildiğini anlatan Sayın, "Vakıf bizim üzerime kalmış bir ceset gibi oldu. 3.5 yıldır iş hayatımı ve geleceğimi kararttılar. Maddi zararı geçtim. Tansiyon ve şeker hastası oldum" sözleriyle tepki gösterdi. CHP'den milletvekili seçilerek meclisin yolunu tutan Çetin Osman Budak'ın ATSO Başkanı olduğu dönemde kendisinin AKSAV'da görevlendirildiğini hatırlatan Sayın, "ATSO yönetimiyle bir araya geldim. 'Avukat desteği vereceğiz' dediler. Ama yanımda yer alan kimse olmadı. Hepsi olayları biliyor. Ama şu ana kadar bize yardımcı olan kimse yok. Benim en çok üzüldüğüm konu bu. Yalnız bırakıldık" ifadelerinde bulundu.

3 MAYMUNU OYNUYOR
AKSAV'da, üzerine ihale kalan bir diğer isim olan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Ortopedi Doktoru Arif Bulut ise emekli ikramiyesine el koyulması korkusuyla emekli bile olamıyor. Maaşına, döner sermaye gelirlerine, evine, arabasına haciz koyulan Bulut, "O işi en iyi bilen kişilerden biri Mustafa Akaydın üç maymunu oynadı, oynamaya da devam ediyor. Konuyla en yakından ilgilenenlerden birisi o, ama üç maymunu oynuyor" diye konuştu.

AKSAV'IN MAL VARLIĞI VAR
AKSAV'ın alacaklarının ve mal varlığının borçları ödemeye yeteceğini ifade eden Arif Bulut, "AKSAV alacak davalarını kazandı ancak tüm borç iki ismin gelirlerinden tahsil edilmeye çalışılıyor. AKSAV, Büyükşehir Belediyesi'nin 3 milyon liralık alacak davasını kazandı. Bu bile borçları karşılamaya yetecek. Ayrıca AKM ve Cam Piramit içinde bulunan piyanodan, ses ve ışık sistemine kadar her şey vakfa aittir. Bu kadar demirbaş varken, eşyaları haczetmek yerine benim maaşıma haciz konuluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokunanı yakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN