Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ya marka hedefi

Bakanı Elitaş, 1 milyara yaklaşan ihracat rakamıyla ’nın 16’ncı sırada olduğunu hatırlatarak markalaşmanın önemine çekti

Giriş Tarihi: 3.5.2016
Antalya’ya marka hedefi
Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle zor günler geçiren Antalya ekonomisinin içinde bulunduğu sorunları birinci ağızdan dinlemek için kent ekonomisine yön verenlerle biraraya geldi. Elitaş, toplantıda markalaşmaya çekti. Toplantıya Vali Muammer Türker, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, ATSO Başkanı Davut Çetin, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, ATB Başkanı Ali Çandır, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, TÜROFED Başkanı Osman Ayık'ın da aralarında bulunduğu 50 kişi katıldı.

1 MİLYARA YAKLAŞTI
Türkiye'de 2002'de beş olan 1 milyar doları aşan ihracat gerçekleştiren il sayısının 2015 yılında 15'e çıktığını da anlatan Bakan Elitaş 'nın ise 1 milyar dolara yaklaşan rakamla ihracatta 16'ncı sırada yer aldığını belirterek, "Antalya gibi dinamik bir kentin bu rakamları uygun görmemesi lazım" dedi.

TOPARLANACAK
2014 yılına göre 2015'te Antalya'nın ihracatında yüzde 8.7 düşüş görüldüğünü, 2016 yılı ocak ayından bu yana ise yüzde 10 gerileme olduğunu anlatan Bakan Elitaş, yılın geri kalanında bunun toparlanacağına inandığını söyledi. Ekonomi Bakanlığı olarak Antalya'ya 2015 yılında ihracata yönelik destek programı kapsamında 34.7 milyon dolarlık destek verdiklerini anlatan Bakan Elitaş, "2016 yılında şu ana kadar 14,4 milyon liralık destek sağlanmıştır" dedi. Bakan Elitaş, Antalya'nın sağlık turizmi açısından da önemli potansiyele sahip olduğunu söyledi. Eğitim ve bilişim sektörlerinin, Antalya'nın hizmet ihracatı bakımından potansiyel arz eden sektörleri olduğunu da belirten Elitaş, Antalya'nın kongre turizmi bakımından da önemli bir yeri olduğunu söyledi.

SORUNLARI DİNLEDİ
Basına kapalı yapılan oturumda Antalya ekonomisine yön veren kurumların yöneticilerinden kentin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyen Bakan Elitaş, aktarılan konuları hem Bakanlar Kurulu'nda, hem de Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda ele alacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’ya marka hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN