Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrafa karşı kampanya çağrısı

Gıda, ve Hayvancılık Bakanı , FAO Konferansı açılışına katıldı. Bakan Çelik, açlıkla savaşta israfla mücadelenin önemine değindi

Giriş Tarihi: 5.5.2016
İsrafa karşı kampanya çağrısı
Gıda, ve Hayvancılık Bakanı Faruk , Antalya'da Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Avrupa Bölgesel Konferansı'nın açılışına katıldı. 53 ülkenin bakan ve delege düzeyinde temsil edildiği konferansa başkanlık eden Bakan Çelik, açlıkla savaşta israfla mücadelenin önemine dikkat çekti. Yılda 1.3 milyar ton gıdanın israf edildiğini belirten Çelik, "Dünyada bir yanda 500 milyon insan obezken, bir yanda 800 milyon insan aç. Böylesine tezatların yaşandığı bir dünya kimse için güvenli bir dünya değil" dedi.

TÜRKİYE'YE MÜLTECİ TEŞEKÜRÜ
FAO Genel Direktörü Jose Graziano da Silva ise yaptığı konuşmada 'ye milyonlarca Suriyeli mülteciye yardım elini uzattığı için teşekkür etti ve bu insancıl görevde FAO'nun da Türkiye'nin yanında olduğunu söyledi. Konferansın düzenlendiği otelde, ekmek israfına dikkat çekilmesi amacıyla otel aşçıları tarafından bayat ekmeklerden yapılan kek, kurabiye ve tatlı çeşitlerinden bir stant oluşturuldu.

ÇELİK'İN HAL MESAİSİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya'da, güne sabah namazıyla Antalya Toptancı Hal Kompleksi'nde yapılan 'hal duası' ile başladı. Hal esnafının bereket duasına katılan Bakan Çelik ardından Vali Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan ile birlikte hal esnafını ziyaret etti ve sorunlarını dinledi.

GEREKEN ADIM ATILACAK
Çiftçiden gelen talepler üzerine yakın zamanda gübre fiyatlarında yüzde 16'lık bir düşüş yaptıklarını hatırlatan Bakan Çelik, "Üreticinin taleplerini dinliyoruz. Gerekli adımları atıyoruz. Bize gelen talepler, fide desteği, sera modernizasyon desteği verilmesi ve kredi kolaylığı sağlanmasının çiftçiyi rahatlayacağı yönünde" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrafa karşı kampanya çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN