Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yörükler buluşuyor

Giriş Tarihi: 5.5.2016
Yörükler buluşuyor

’da 3 gün boyunca Yörük şöleni yaşanacak. Antalya Büyükşehir Belediyesinin geçen yıl başlattığı Yörük i’nin ikincisi 6-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in geçtiğimiz yıl Antalya'ya kazandırdığı Uluslararası Yörük i, bu yıl da 6-8 Mayıs'ta çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek. Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerin yeniden yaşatmayı ve Yörük Kültürü'nün dünyaya tanıtılmasını hedefleyen festival, yeni nesli ve turistleri milli kültürümüzle buluşturacak. 2'nci Uluslararası Yörük Festivali, 6 Mayıs Cuma Günü Saat 17.15'te Cumhuriyet Meydanı'nda Yörük Ateşi Halk Oyunları ve Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterileriyle başlayacak. Göç Duası'nın ardından Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayarak, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne doğru temsili 'Geleneksel Yörük Göçü' gerçekleştirilecek.

SÜMER EZGÜ VE DOMBRA
Saat 21.00'de ise ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Sümer Ezgü, Karaalioğlu Parkı'nda konser verecek. Yörük çadırlarında üç gün süreyle pek çok etkinlik yer alacak. ve Dünya'da 'Dombra' isimli çalgısı ve aynı adla seslendirdiği halk şarkısıyla tanınan Kazak sanatçı Aslanbek Sultanbekov da Yörük Festivali'nde Antalyalılarla buluşacak.

YÖRÜK KÜLTÜRÜ YAŞATILACAK
Yörük Festivaliyle kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için yapılacak çalışmaları asli görevleri arasında gördüklerini kaydeden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel dünyanın dört bir tarafından yaşayan Yörükleri bir araya getirecek bir festival hazırladıklarını söyledi. Milli Kültürümüzü, geleneklerimizi yaşatmak için bir yandan festivaller düzenlerken diğer yandan da müze çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Menderes Türel, "Manavgat' ilçemizde 4 bin metrekarelik alana kurulacak Yörük Müzesi ile Yörük kültürünü gelecek nesillere aktaracağız. Antalya Ulu Camii Projesi içinde yer alan Türk İslam Eserleri Müzesi ise gelecek nesillere aktaracağımız en önemli miraslardan biri olacak" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yörükler buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN