Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fetö’ye karşı tavizimiz yok

Sürekli kan kaybeden Akdeniz Üniversitesi’nde yaraları sarmakla görevlendirilen Prof. Ünal, FETÖ ile mücadelede tavizleri olmadığını vurguladı

Giriş Tarihi: 6.5.2016
Fetö’ye karşı tavizimiz yok
Antalya'nın gözbebeği kurumların başında gelen Akdeniz Üniversitesi şanssız bir dönem geçiriyor. Akademik başarının konuşulmadığı, ihale ve kadro usulsüzlükleri konusunda ciddi ithamların olduğu Akdeniz Üniversitesi'ni yönetme görevi bu zor dönemde Prof. Mustafa Ünal'a verildi. Üniversitenin yaralarını sarmak için kolları sıvayan Ünal'ın üç aylık geçici görev süresi iki kez uzatıldı. 12 Mayıs tarihinde ise seçim takviminin belli olmasıyla süreç yeni bir aşamaya gelecek. Yaklaşan seçimler öncesinde adaylığını açıklayan isimlerin başında gelen Ünal, zor bir dönem geçiren Akdeniz Üniversitesi'ni tekrar düzlüğe çıkarmaya aday olan proje ve hedeflerini SABAH Akdeniz'e anlattı.

TAVİZİMİZ YOK
Üniversite kimliği dışına taşan tüm tartışmalardan uzak bir anlayışla üniversiteyi yönetmek istediklerinin altını çizen Ünal, üniversitedeki farklı yapılanmalarla mücadelenin de tam orta yerinde bulunuyor. Ünal, eski dönem ihalelerin ve atamaların mercek altına alındığı Akdeniz Üniversitesi'nde yaraları sarmak adına Savcılık ve YÖK ile koordineli olarak çalıştıklarının altını çizdi. Ünal, "Sürekli bilgi ve belge paylaşımı yapıyoruz. Yasal olarak atılması gereken adımların hepsini atıyoruz. Devletimizin bizden istediği mücadeleyi yapıyoruz. Gerek bölücülük, gerekse FETÖ ile mücadele konusunda asla tavizimiz yok. Kararlılığımız devam ediyor" şeklinde konuştu.

GEÇMİŞE DÖNÜK TARAMA
Bir ihbar ve belge gelmesi halinde soruşturmaların hızla açıldığını anlatan Rektör Ünal, örnek olarak Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Nihat Kanbur'un öğrencilerine silahlanma tavsiyesinde bulunmasıyla ilgili süreci gösterdi. "Bu işin üzerine gidiyoruz" diyen Prof. Ünal, sürecin nasıl işlediğini de şöyle anlattı: "Savcılık aykırı bir durum tespit ettiği zaman bizi bilgilendiriyor. Biz de soruşturma başlatıyoruz. Tüm kayıtları tarıyoruz. Daha önceki çalışmalarını, temaslarını, dahil olduğu projeleri de mercek altına alıyoruz."

GÖREVDEN ALMALAR
Usulsüz ihalelerle ilgili iddiaların da Savcılık tarafından soruşturulduğunu anlatan Ünal, "Biz o soruşturmalarda adları geçen yetkilileri, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı, Döner Sermaye İşletme Müdürü, Yapı İşleri ve İnşaat Daire Başkanı'nı görevden aldık. Onlar hakkında soruşturma başlattık. Bu konuda bilerek yada bilmeyerek sorumluluğu olanlarla ilgili de kendi içimizde yürüttüğümüz soruşturmalarımız var" dedi.

ŞEFFAFLIK VURGUSU
Mustafa Ünal, tüm bu karmaşanın arasında üniversiteyle ilgili önemli projelerin de hazırlığını yaptı. Kongre ve Kültür Sanat Merkezi, AR-GE Merkezi, Onkoloji Merkezi, Yenilenebilir Enerji Üretim Merkezi, Katlı Otopark, Hasta Yakınları Misafirhanesi gibi büyük bütçeli projeleri gerçekleştirme sözü veren Mustafa Ünal, bu konuda usulüne uygun ihalelerle maliyetlerin düşecek olmasına güveniyor. Ünal, "Şeffaflığa önem vererek ihaleler üzerinden şaibeleri kaldıracağız. Kapalı kapılar ardından kararlar alıp biz yaptık oldu anlayışını geride bırakıyoruz. Doğru bir yönetim anlayışıyla çok daha düşük maliyetlere, çok daha büyük projelere imza atabileceğiz" ifadelerinde bulundu. Ünal'ın diğer hedefleri arasında uluslararası akreditasyon ile 10 bin yabancı öğrenci, sağlık turizmi konusunda üniversiteyi daha aktif hale getirmek de var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fetö’ye karşı tavizimiz yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN