Anne olmanın dayanılmaz hafifliği

Psikiyatrist ve Psikoterapist Uzm.Dr. Zorlu, anne olmaya veya olmamaya karar veren ya da henüz kararını vermemiş olan kadınlara kendilerini hazırlama konusunda önerilerde bulundu

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Anne olmanın dayanılmaz hafifliği
Psikiyatrist ve Psikoterapist Uzm. Dr. Sevilay Zorlu kadınların 'bebek istemek'ten bahsederken; ortalama iki yıl bebeklik ve 15-20 yıl süren bireyselleşme sürecinin sorumluluğunu da üstlenmekten bahsettiklerini belirterek "Aslında 'onyılar boyunca fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının çoğu için bana bağımlı olacak birini istiyorum' dedikleri duyulmaz… Hamilelik sınırlı sürede, doğum birkaç saatte biter. Annelik on yıllarca sürer" dedi.

DUYGULAR ĞÜÇLÜ YAŞANIR
Anne olmanın, insanın bedenini ve duygularını güçlü bir biçimde yaşaması anlamına gelebileceğine vurgu yapan Uzm. Dr Zorlu, "Sadece fiziksel ve bedensel değişiklikler değil aynı da karakter değişikliği de yaşarız. Sabır, fedakarlık ve bir insanı topluma kazandırma özelliklerimizin içimizde olduğunu fark ederiz. Çocuk sahibi olmanın toplumsal bedelleri dengelenmelidir. Günümüzde kadınlar doğum yaptıkları zaman sadece işlerinden, gece uykularından, arkadaşlarıyla geçirdikleri zaman gibi pek çok bireysel faaliyetlerinden vazgeçmek zorunda kalmazlar. Aynı zamanda kültürümüzün buyrukları altında bir anne ahlaki açıdan ve doğru şekilde kendini ifade eden olmalıdır. Anneler çoğu zaman işi ve çocuklarının bakımı ve geçirdiği kaliteli zaman arasında toplumca yaratılan çatışmayla karşılaşır. Hangi çözümü üretirse üretsin, kendini parçalanmış ve bir alanda başarısız hissedebilir. Tam zamanlı anne ve ev hanımı olanlar da sıkıldıklarından, yeterince olamamanın zorluklarından yakınabilirler" diye konuştu.

KARARSIZ KALANLAR
Kişinin anne olmak veya anne olmamak kararının vermiş olabileceğini ya da henüz karar vermemiş olabileceğini belirten Zorlu "Bu seçeneklerin farklı unsurları hakkında duygularınızı incelemeniz yararlıdır. Genel olarak sizinkinden farklı bir seçim yapan kadınlara karşı tavırlarınız neler? Kendinizi onlardan ya da onları sizden daha iyi bir konumda mı görüyorsunuz? Bazı insanlar büyük hırsları hayatlarının hedefleri edinirler. Bazıları kederle sarmalanır, yalnızca huzur, ayrılma ve acıdan kurtulma hayalini kurarlar. Bazıları hayatını başarı, zenginlik, güç ve gerçeğe adarlar. Diğerleri kendini aşmayı araştırır ve kendilerini bir amaç ya da bir varlığa kaptırırlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne olmanın dayanılmaz hafifliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN