Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yörüklerin rengi

Uluslararası Yörük Festivali başladı. Yörük göçü ve Sümer Ezgü i ile start alan etkinliklerde bugün de Sultanbekov, Dombra’sı ile sahne alacak

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Yörüklerin rengi
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Yörükler Derneği'nin organize ettiği 2'nci Uluslararası Yörük Festivali, Yörük göçüyle başladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı temsili göç, renkli görüntüler oluşturdu. Birçok ilin yanı sıra Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Kazakistan, Dağıstan ve Azerbaycan'dan gelen Yörükler, Yörük Ateşi dans gösterisi ve mehter inin ardından Yörük göçünü canlandırdı.

YÖRÜK BAKAN
Karaalioğlu Parkı'nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir Yörük çocuğu olarak bugünkü törene katılmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti. Bakan Çavuşoğlu, "Bir şehir kendi kültürünü inkar ederse, tırnak içerisinde söylüyorum, sırf modernleşme, çağdaşlaşma adına kendi kültürünü unutup başka şehirlerin, başka ülke kentlerinin kültürünü takdim etmeye kalkarsa, işte o zaman o şehir bitmiş demektir" dedi.

SÜMER EZGÜ'NÜN COŞTURAN KONSERİ
Yapılan konuşmanın ardından Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, kurduğu Yöresel Senfoni Orkestrası eşliğinde verdi.

HEPBİRLİKTE SÖYLEDİLER
Ezgü, konser sırasında yaptığı konuşmada, "Artık yörükler dağlarda yaşamıyorlar, yerleşik yaşama geçtiler. Yörükler bakan, belediye başkanı çıkardı" dedi. Binlerce kişinin izlediği konserde Ezgü'nün türkülerine vatandaşlar da eşlik etti.

DOMBRA HEYECANI
2'nci Uluslararası Yörük Festivali kapsamında 'Dombra' isimli çalgısı ve aynı adla seslendirdiği halk şarkısıyla ünlenen Arslanbek Sultanbekov da bugün Antalyalılarla buluşuyor. Sultanbekov, bugün saat 16.15'te Düzlerçamı'nda unutulmaz bir konser verecek. Konser öncesinde halk oyunları gösterisi, Belediye Bandosu Yörük Türküler Konseri, Mehter Takımı Bayrak Töreni, Beylik Töreni, yöresel sanatçıların konserleri ve şiir dinletileri de yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yörüklerin rengi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN