Liman kavşağı’na istimlak engeli

Liman Kavşağı kamulaştırmasında anlaşmazlık çıktı. Yapım maliyeti 20 milyon olan kavşak için vatandaş 200 milyon lira bedel talep etti

Giriş Tarihi: 9.5.2016
Liman kavşağı’na istimlak engeli
Yıllarca yapımı imar ve emsal tartışmaları nedeniyle ertelenen Batı Yolu'nda şimdi de Liman Kavşağı'nda yapımı planlanan katlı kavşak projesinde pürüz çıktı. 30 bin metrekarelik imarlı alanda gerçekleşen kamulaştırma çalışmaları, hak sahiplerinin yüksek talepleri nedeniyle sekteye uğradı. Karayolları Bölge Müdürlüğü, bölgede kamulaştırma bedeli olarak metrekare için bin 450- bin 600 TL belirledi. Bu fiyat belirlenirken söz konusu arazide kaç ev yapılabileceği ve bölgedeki yapıların fiyatları esas alındı. Ancak bölge halkı bu teklifi yeterli bulmadı. İddiaya göre vatandaşların talepleri metrekare için 5-10 bin TL arasında değişti.

YAPIM MALİYETİNİN 10 KATI
Katlı kavşak projesinin yapım maliyeti 20 milyon TL seviyesinde olurken, vatandaşların istedikleri bedel üzerinde bir kamulaştırmanın maliyeti ise 200 milyon TL'yi aşıyor. Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün belirlediği fiyat üzerinden de kamulaştırmanın maliyeti 55 milyon TL'yi bulacak.

DÜĞÜMÜ MAHKEME ÇÖZECEK
Karayolları Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre hak sahiplerinin belirlenen bedeli kabul etmemeleri halinde konu yargıya taşınacak. Ardından bilirkişiden de bir fiyatlandırma istenecek ve mahkeme bu iki fiyatı da göz önünde bulundurarak kamulaştırma bedelini belirleyecek. Yaşanan süreç son bulana kadar Liman Kavşağı'nda ulaşım hemzemin kavşakla devam edecek. Mahkemenin sonuçlanmasının ardından ise katlı kavşak projesine geçilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liman kavşağı’na istimlak engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN