Darbe Anayasası değişmeli

Giriş Tarihi: 10.5.2016
Darbe Anayasası değişmeli

AK Parti Antalya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Mustafa Köse, ’nin artık sivil, özgürlükçü, vatandaşını koruyan bir Anayasa’ya ihtiyacı olduğunu söyledi

AK Parti Antalya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Mustafa Köse, ülkemizin yeni Anayasa'ya ihtiyacı olduğunu söyledi. Ülkemizde uzun yıllardır Anayasa değişikliğinin konuşulduğunu belirten Köse, "Umarım yeni Anayasa'yı hazırlamak bu yasama dönemine, bu meclis üyelerine nasip olur" diye konuştu. 1982 yılında generaller tarafından hazırlanan Anayasa'nın giriş bölümünde bir lafsı ve bir de ruhunun yazılı olduğunu belirten Köse, bugüne kadar halka rağmen alınan kararların Anayasa'nın ruhuna göre alındığını belirtti. Milletvekili Köse, "Biz belediye seçimlerinde başkanı ayrı, meclisi ayrı seçiyoruz. Başkanlık sisteminde de Başkanı ayrı, meclisi ayrı seçeceğiz. Başkanlık sisteminde halkın önüne iki sandık konulacak. İkisi birbirine müdahale edemeyecek. Ayrıca, başkan ve bakanlar bütçelerini meclisin onayından sonra kullanabilecek. Yani tam bir kontrol mekanizması var" dedi.

FEDERASYON ÇOK FAKLI
Başkanlık sistemine karşı olan vatandaşların 'nin eyaletlere ayrılacağı gibi yanlış bir düşünceye sahip olduğunu vurgulayan ve başkanlık sisteminin halka iyi anlatılması gerektiğini belirten Köse, şöyle devam etti; "Başkanlık sistemi ile federasyon anlayışı farklı şeyler. Almanya, ABD gibi ülkeler, farklı milletlerin ve yönetimlerin birleşmesiyle oluşmuştur. Bunun için de eyalet sistemi uygulanmaktadır. Ancak Osmanlı'dan günümüze ülkemizde, kanunlar, atamalar hep merkezden yapılmıştır. Yani eyaletlere göre ayrı yönetim şekli yoktur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe Anayasası değişmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN