Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs’ta bağışlandı ’da nakledildi

’de geçirdiği kaza sonucu beyin ölümü gerçekleşen inşaat işçisi Soner Çolak’ın kalbi uçakla getirildiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Tayfur El’e nakledildi

Giriş Tarihi: 10.5.2016
Kıbrıs’ta bağışlandı Antalya’da nakledildi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde () organ bağışında bir ilk yaşandı. Kıbrıs'ta beyin ölümü gerçekleşen inşaat işçisi 34 yaşındaki Soner Çolak'ın organları ailesi tarafından bağışlandı. Çolak'ın uçakla Antalya'ya getirilen kalbi, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Beyazid tarafından gerçekleştirilen operasyonla hastalığın son evresinde olan turizm işçisi 31 yaşındaki Tayfur El'e nakledildi. Bu operasyonla Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi Kalp Transplantasyon Koordinatörü Fatma Temel'in koordinasyonu ile ilk kez yurt dışından getirilen kalp Türkiye'de bir hastaya nakledilmiş oldu.

SON EVRESİNDEYDİ
Edirneli Tayfur El, kalp yetmezliği nedeniyle 2 ay önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tetkiklerin ardından Prof. Dr. Ömer Beyazid, Tayfur El'e kalp naklinin şart olduğunu, uygun kalp bulununcaya kadar yatarak tedavi edileceğini söyledi. Babası Mehmet El'i de 1990 yılında kalp yetmezliğinden kaybeden Tayfur El, Sağlık Bakanlığı tarafından kalp bekleme sırasına alındı. Tayfur El'in yaşamdan ümidini kestiği anda müjdeli haber KKTC'den geldi. Lefkoşa'da bir otel inşaatında çalışırken düşme sonucu beyin ölümü gerçekleşen Soner Çolak'ın organları babası Şahap Çolak tarafından bağışlandı. Kalbin, Tayfur El'e uyumlu olduğu anlaşılınca zamana karşı yarış başladı.

40 DAKİKALIK MESAFE
Sağlık Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi Kalp Transplantasyon Koordinatörü Fatma Temel, Soner Çolak'ın bağışlanan kalbinin Lefkoşa'dan 'ya getirilmesi için herkesi alarma geçirdi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nden den bir ekip TSK'dan talep edilen askeri uçak ile KKTC'ye gönderildi. Kalbi alan doktorlar Antalya'ya aynı uçakla geri döndü. Kalp, Prof. Dr. Ömer Beyazid ve ekibi tarafından 4 saat süren bir operasyonla Tayfur El'e nakledildi. Operasyonun başarılı geçtiğini belirten Prof. Dr. Beyazid, "Kalp naklinde kan grubu uyumunun yanı sıra bağışçı ile kalbi taktığımız kişi birbirine yakın yaş ve boyda olmak zorunda. Bu kalp nakli bu nedenle çok başarılı geçti. Hastamız naklin ardından kısa sürede yataktan kalkarak yürümeye ve sandalyeye oturmaya başladı" dedi.

TRANSPLANTASYON BÖLGESİ
Prof. Dr. Beyazid, batıda 130 milyon nüfusu kapsayan Euro transplantasyon ve İskandinav transplantasyon bölgeleri olduğunu belirterek, bu bölgelerde kendi içlerinde organ nakli transferleri yapıldığını söyledi. Almanya'da bir donörden alınan kalbin anlaşma kapsamında Hollanda'da bir hastaya nakledildiğini belirten Beyazid, "Biz de KKTC, Azerbaycan, Yunanistan ve Bulgaristan'ı da içine alan bir transplantasyon bölgesi kurabiliriz. Bu ülkelerde çıkan organları acil hastalara nakledebiliriz. Böylece hastaların hayatı kurtulmuş olur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs’ta bağışlandı Antalya’da nakledildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN