Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröre karşı şehirler ’da buluşuyor

Terör başta, şiddetin her türlüsüne karşı işbirliği için kurulan Güçlü Şehirler Ağı’nın ilk küresel zirve toplantısı ’da yapılacak. Güçlü şehirlerin belediye başkanları Antalya’ya gelecek

Giriş Tarihi: 10.5.2016
Teröre karşı şehirler Antalya’da buluşuyor
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Güçlü Şehirler Ağı 1'inci Küresel Zirvesi'nin 11-12 Mayıs tarihlerinde 'da düzenleneceğini açıkladı. İlk zirvenin aslında Paris'te yapılacağını ve Antalya'nın ikinci zirveye aday olduğunu hatırlatan Türel, Paris'te yapılmasından vazgeçilince toplantının Antalya'ya teklif edildiğini ve memnuniyetle kabul ettiklerini söyledi. Türel, Birleşmiş Milletler Güçlü Şehirler Ağı'nın terör başta olmak üzere şiddete varan aşırılığın tüm çeşitleriyle mücadelede dayanışma içinde olmak amacıyla 29 Eylül 2015'te New York'ta kurulduğunu söyledi.

25 ŞEHRİN TEMSİLCİSİ
Paris, Londra, Oslo, Palermo ve Stockholm gibi nın farklı ülkelerinden 25 şehrin belediye başkanı, yardımcısı ve temsilcisinin Antalya'da buluşacağını açıklayan Türel, Antalya'nın Türkiye'den ağa kurucu üye olarak davet edilen tek şehir olduğunu söyledi.

KURUTULACAK
Yoğun göç hareketlerinin, kültürel entegrasyon zorluğu doğurduğunu ve bu kültür şokunun da güvenlik sorununa neden olduğunun altını çizen Türel, "Aşırılık ve radikalleşme, terörün bataklığı diyebiliriz. Güçlü Şehirler Ağı'yla bu bataklıkların kurutulmasıyla ilgili bir iş birliği yapılacaktır" ifadelerinde bulundu. Güçlü Şehirler Ağı'nda daha çok terörle ilgili deneyim sahibi şehirlerin yer aldığına işaret eden Türel, "Terör mağduru olan şehirlerin dışında, Antalya terörle yaptığı mücadelede, güvenlik tedbirlerinde ve uygulanan yerel politikalarda örnek gösterilmek üzere ağa katılmıştır" dedi. Zirveye ev sahipliği yapmanın, Antalya'nın bir güvenlik sorunu yaşamadığının göstergesi olduğunu anlatan Türel, "Antalya barış ve huzur şehridir. Ev sahipliğimiz de bunun teyididir. Antalya en güvenli şehirlerden biridir. Antalya'nın çok iyi bir imajı var. Kimsenin Antalya'nın güvenliği ile ilgili en ufak bir endişesi yok" şeklinde konuştu. İlk zirvenin Antalya'da yapılıyor olmasının gurur vesilesi olduğunun altını çizen Türel, "Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun önemli destekleri olmuştur. Zaten zirvenin ında Sayın Bakanımız bir açılış konuşması da yapacak. Normalde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de resmi olarak katılacaktı ancak bir mazereti nedeniyle katılamayacak ama video konferansıyla gerekli mesajları verecek" ifadelerinde bulundu.

AÇILIŞ SONRASI İLK ZİRVE
Antalya'nın NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı G20 Zirvesi, EXPO açılışı, Güçlü Şehirler Ağı Zirvesi ve En Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi gibi uluslararası organizasyonlara ardı ardına ev sahipliği yaptığını hatırlatan Menderes Türel, "Açılış zirvesinin ardından ilk zirveye ev sahipliği yaparak yine dünya çapında bir toplantıya imza atmış olacağız. Açık ve net, bu zirveler Antalya'nın dünya süper ligine çıktığını gösteriyor" şeklinde konuştu.

SÜPER LİG LAFI BOŞ DEĞİL
'Süper lig' tanımının içi dolu bir söz olduğunun altını çizen Türel, "Antalya Unesco'nun ekonomik gelişmişliği en iyi olan 25 şehrin bulunduğu, Dayanıklı Şehirler arasına da girdi. 21 Haziran'da Lizbon'da Antalya adına ilk toplantıya katılacağım. Dayanıklı bir şehir olmanın performansıyla ilgili bir sunum da yapacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre karşı şehirler Antalya’da buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN