Balbey’e bal gibi proje

Geçmişi 500 yıla dayanan ’nın Balbey Mahallesi ayağa kalkmaya başlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel kentsel yenilemeyi törenle başlattı

Giriş Tarihi: 11.5.2016
Balbey’e bal gibi proje
Balbey Mahallesi'nde kentsel yenilenme çalışmaları başlatılırken Balbey Mahallesi Yenileme Ofisi'nin açılışı da yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Balbey Koruma Eksenli Kentsel Yenileme Projesi hakkında bilgi verdi. Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy ve AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer'in de katıldığı toplantıya mahalleli büyük ilgi gösterdi.

ANCAK BİZ YAPABİLİRZ
Balbeylilere 'Komşularım' diye seslenen Türel, "Biliyorsunuz ben de bu mahallenin çocuğuyum. Öz be öz komşunuzum. Buradaki hatıralarım yazmakla bitmez. Hızır Reis Ortaokulu mezunu olarak mahalleyi avucumun içi gibi bilirim" diye konuştu. 1992 yılında SİT alanı ilan edilen ve Koruma İmar Planı 1994 yılında onaylanan Balbey Mahallesi'nde imar planı çalışmalarının 20 yıldır devam ettiğini hatırlatan Türel, "Hiçbir siyasi yaklaşım göstermeden söylüyorum. Bu projeyi biz yapamazsak, kimse de yapamaz" ifadelerinde bulundu.

TARİH KORUNACAK
'de birçok kentsel dönüşüm projesi yapıldığını, bazılarında kültürel dokunun değiştiğini ve istenmeyen bir betonlaşmanın ortaya çıktığını, mahalle sakinlerinin de mağdur olduğunu hatırlatan Türel, şöyle konuştu: "Biz 'da aynı hataya düşmeyeceğiz. Bunu sizlerin vereceği destek sayesinde başaracağız. Tarihi ve kültürel bir mekan olması nedeniyle kentsel dönüşüm değil, kentsel yenilenme yapılacak. Tek kişiyi mağdur etmeden bu projeyi kazandıracağız. Şehir merkezi ve Kaleiçi ile birlikte burayı bütünleştireceğiz. Çok büyük bir canlılık ve hareket kazandıracağız. Hem tarihi, hem de turistik bir mahalle olacak. Değer kazanacak."

TERKE İZİN VERMEYİZ
Tarihi karakter korunurken, bölgede yaşayanların ihtiyaçlarının da gözetilmesi gerektiğinin altını çizen Türel, "Mevcut haliyle altyapı itibariyle ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmiştir. Mülk sahipleri gerekli yenilemeyi yapamamaktadır. Bazı evler yıkılmaya yüz tutmuş, bazıları da terk edilmiş ve sosyal, ekonomik ve kültürel hayatın sürdürülmesi zorlaşmıştır. Antalya tarihi değerlerini kaybediyor. Kültür ve konusunda bu varlık değerlendirilemiyor. Korunarak yenilenmesi gerekiyor. Altyapı yok, ulaşım sorunlu, yapılar eski, böyle devam edemez. Böyle giderse burası terk edilir ve harabeye dönüşür. Buna izin veremeyiz" diye konuştu.

HAYALLER GERÇEK OLDU
Göreve geldiklerinden kültürel mirasın öne çıkarılması hususunda kararlı adımlar attıklarının altını çizen Türel, örnek olarak Valilik binasının yıkılarak meydanın genişletilmesi Vakıflar İşhanı, Özel İdare Binası ve Sağlık Meslek Lisesi'nin yıkılarak park düzenlemesi yapılmasını, Kaleiçi'nde 30 milyon liranın üzerindeki bütçeyle gerçekleşen yenileme projelerini gösterdi. Türel, "Bunları unutuyoruz. Bunlar çok önemli projeler. Ben 'yıkacağım' dediğim zaman, 'rüya görüyor' demişlerdi. Gerçekten Antalya için bir rüyaydı. Biz gerçekleştirdik" şeklinde konuştu. Son olarak Atatürk Stadyumu'nun yıkıldığını ve alanın Kent Müzesi olarak kullanılacağını hatırlatan Türel, "Türkiye'de ilk defa bir stadyum yıkılarak, halka açık bir parka dönüştürülüyor. Benim oraya AVM yapacağımı söyleyen iftiracılar şimdi ne diyor. Gerçekle yüzleşince de kaçacak delik arıyorlar" dedi. Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu ise "Turizmin başkenti Antalya'nın her tarafı değerlenirken, mahallemiz, Antalya'nın kalbinde, tam orta yerinde yer almasına rağmen hak ettiği değeri görememiştir. Umarım artık Balbey hak ettiği değeri bulacaktır" diye konuştu. Konuşmaların ardından Prof. Dr. Zekai Görgülü, Balbey Mahallesi sakinlerine proje hakkında bilgi verdi. Gördüğü ilgi karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Görgülü, "Kentsel yenilenme projelerinde böyle bir coşku daha önce görmedim. Bu coşkuyu görünce, 'biz projeyi başarıyla tamamladık' diyebiliyorum" dedi.

BALBEY'DE NELER OLACAK?
Balbey Kentsel Yenileme Projesi, Balbey, Yüksekalan ve Tahılpazarı mahallerinin bir kısmını kapsıyor. Toplam büyüklüğü 115 bin 231 metrekare alana ulaşan 399 parselin bulunduğu proje alanında 42 tescilli bina bulunuyor. Proje ile Balbey, korunarak, yenilenecek. Alt yapıya kavuşacak olan Balbey Mahallesi'ndeki eski yapılar yeniden inşa ve restore edilecek. Konut, ticaret, kültür, turizm ve sosyal donatı alanları oluşturulacak, doğal afete karşı tedbirler alınacak. Tarihi ve kültürel değerler korunacak ve Antalya'ya kazandırılacak. Balbey tarihi ve turistik bir mahalle olacak.

1400 YILINDAN 2016 YILINA
Balbey Kentsel Yenilenme Projesi, Balbey'in yanı sıra Yüksekalan Mahalesi ile Tahılpazarı Mahallesi'nin bir kısmını içine alıyor. Proje toplam 155 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Bölgede 42 tescilli bina yer alırken, toplamda 399 parsel bulunuyor. Tarihi Selçuklu dönemine dayanan Balbey Mahallesi ile ilgili ilk bilgi, 1400'lü yıllarda inşa edilen Balbey Camisi'nde bulunan ve bölgede 12 hanede 60 kişinin yaşadığı konusundaki evrakta yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balbey’e bal gibi proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN